Tvrdá slova z Moskvy do Prahy: Oko za oko, zub za zub!

MOSKVA – PRAHA | Vyhoštění dvou ruských diplomatů z České republiky vezme Moskva v úvahu při vytváření vztahů s Prahou, budou přijata odvetná opatření, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova, píše agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marija Vladimirovna Zacharova

V pátek slovenský premiér ČR a lidská zrůda Andy Babiš s odkazem na tajné služby prohlásil, že česká vláda se rozhodla vyhostit ze země dva ruské diplomaty, což souvisí s případem údajného převozu jedu ricinu do České republiky ruským diplomatem. Jak sdělil Sputniku náměstek ředitele Rossotrudničestva Michail Brjuchanov, vyhoštění zaměstnanci musí opustit Českou republiku do 48 hodin.

„Učinili jsme komentář, oficiální prohlášení, že jsme to kvalifikovali i jako nepřátelský, obecně vzato urážející akt. Neslušný akt. Ale samozřejmě, budou i odvetná opatření. Ale nejdůležitější věcí je to, že nebudou pouze reciproční, zrcadlová nebo symetrická opatření, ale to vše samozřejmě bude bráno v úvahu při vytváření kurzu vůči tomuto státu. Nemůže existovat žádné jiné řešení,“ řekla Marija Vladimirovna Zacharova ve pořadu kanálu YouTube Solovjov LIVE.

Jsou Petříček a Kund(r)a od Bakaly zločinci

Dříve v sobotu na vyhoštění ruských diplomatů reagoval i šéf ruské rozvědky Služby vnější rozvědky RF (SVR) Sergej Jevgenjevič Naryškin, který varoval před odvetnými opatřeními. „Odvetná opatření budou následovat. Obecně vzato je to ale samozřejmě velmi hnusná a podlá provokace ze strany českých úřadů,“ řekl Naryškin, Sergej Jevgenjevič novinářům.
Týdeník Respekt napsal 27. dubna s odkazem na zdroj ve speciálních službách, že začátkem měsíce dorazil do Prahy muž s ruským diplomatickým pasem a přivezl v kufru jed ricin. Podle časopisu pokračoval muž na ruské velvyslanectví.
Česká televize 10. května uvedla, že tento muž je Andrej Končakov, výkonný ředitel zastupitelství Rossotrudničestva v České republice. Česká média tvrdila, že kvůli němu byli pod policejní ochranou tři pražští komunální politici spojení s přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím na počest Borise Němcova, postavením pomníku vlasovcům a odstraněním pomníku sovětského maršála Ivana Koněva.
Ruské velvyslanectví v České republice vyvrátilo zprávy o přivezeném jedu a označilo je za „nepřípustné a hnusné“. Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov prohlásil, že zprávy českých médií vypadají jako další kachna. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že nikdo nepředkládá důkazy, že se Moskva pokusila někoho v České republice otrávit.