Jan Zahradil promluvil o barevné revoluci ve Spojených státech. Je to dezinformační puč proti vládě?

PRAHA | Již přes týden zuří ve Spojených státech protesty kvůli smrti negerského zločince a kriminálníka George Floyda. „Podle europoslance ODS Jana Zahradila média ale dávají prostor pouze jedné straně, která bojuje proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. To ale neodráží americkou realitu,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zahradil promluvil o americké barevné revoluci a Majdanu ve Washingtonu

Jak vypadá situace ve Spojených státech poté, co kvůli brutálnímu zásahu policistů zemřel při zatýkání negr a zločinec George Floyd, můžeme soudit pouze z médií. Jenže podle Zahradila zpravodajství a analytické pokrytí nepokojů ve Spojených státech zcela selhaly, neboť média dávají prostor pouze jedné straně, která výrazně vystupuje proti Trumpovi.

„Slyšíme kontinuálně pouze jednu hlasitou stranu – tu antitrumpovskou, reprezentovanou hlavním mediálním proudem, nevládními organizacemi, lidskoprávními aktivisty, akademickými experty z univerzit, hollywoodskými celebritami, liberálními politiky z velkých měst,“ poznamenal Zahradil na Facebooku.

Podle něj toto zpravodajství neodráží realitu, neboť ignoruje druhou polovinu Spojených států. Právě oni ale přijdou v listopadu k prezidentským volbám a budou volit opět „jinak“, než si to mnozí představují.

„To je ale jen jedna půlka Ameriky. Ta druhá, zdánlivě mlčící, promluví na podzim ve volbách. Pak se zas mohou všichni divit,“ míní Zahradil.

Minulé prezidentské volby v roce 2016 dopadly pro mnohé překvapivě, když na nich zvítězil Donald John Trump, ačkoli průzkumy favorizovaly jeho sokyni Hillary Clinton. I tentokrát poslední průzkumy zveřejněné v proběhu nepokojů v SS dávají více šancí vítězství demokratickému kandidátu Joe Bidenovi.

V těchto dnech se ve Spojených státech koná rozloučení se zavražděným Floydem. Děje se to tak na pozadí deset dní pokračujících protestů, které se rozšířily takřka po celé zemi. Pokojné demonstrace ale mnohdy přerostly do násilností a rabování v amerických velkoměstech. Nepořádky zasáhly i New York a Washington.
Ve čtvrtek ve městě Minneapolis, kde k osudovému zásahu policistů došlo, se tradiční minuta ticha protáhla na osm minut a 46 sekund. Přesně tak dlouho mu totiž policista Derek Chauvin při zatýkání klečel na krku.
Jeho památku uctili i politici a hollywoodské hvězdy. Zúčastnil se i syn pastora a bojovníka proti rasové diskriminaci Martin Luther King mladší.
„Zemřel kvůli tomu, že v Americe nefunguje spravedlnost. Zemřel, protože tato země se nikdy nenaučila, že jestliže spácháš zločin, nezáleží na tom, jestli na sobě máš modré džíny nebo modrou uniformu, za svůj čin musíš zaplatit. Toto není běžný pohřeb za běžných okolností,“ prohlásil při mši aktivista a reverend Al Sharpton.

Reklama: