Viktor Mihály Orbán vyzval v Minsku EU, aby zrušila sankce vůči Bělorusku

MINSK | Maďarsko se domnívá, že by Evropská unie měla konečně zrušit sankce vůči Bělorusku. Řekl to v pátek v Minsku předseda maďarské vlády Viktor Mihály Orbán po jednání s běloruským prezidentem Alexandrem Grigorjevičem Lukašenkem.

Viktor Mihály Orbán a Alexandr Grigorjevič Lukašenko v Minsku

Premiér Orbán, který absolvoval oficiální návštěvu Běloruska na Lukašenkovo pozvání, připomněl, že Minsk je součástí strategie Východního partnerství EU. Podle jeho slov nelze takové partnerství budovat prostřednictvím sankcí, informovala agentura MTI. Hospodářská a obchodní spolupráce mezi EU a Euroasijskou ekonomickou unií (EEU) je podle Orbána evropským zájmům.

Lukašenko, Alexandr Grigorjevič poděkoval maďarskému premiérovi za jeho návštěvu, kterou označil za smělý krok v čase pandemie koronaviru a konstatoval, že Maďarsko je nejbližším partnerem jeho země v rámci EU.

„Vztahy mezi EU a Běloruskem se staly v posledních letech stále pragmatičtějšími, v čem sehrává Budapešť důležitou roli. Jsme nadále otevření pokračování dialogu založeného na vzájemné úctě a rovnosti práv,“ zdůraznil běloruský prezident.

Reklama: