Temelín nabízí cyklistům jadernou elektřinu

TEMELÍN | Dobíjet až čtyři elektrokola najednou mohou nově návštěvníci Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Jde o jednu z novinek, které energetici pro své návštěvníky připravili během koronavirem vynucené pauzy. Veřejnosti se temelínské infocentrum otevřelo toto pondělí. Informuje ČEZ.

Temelín nabízí cyklistům jadernou elektřinu | repro: cez.cz

Dát elektrokolům přímo “jadernou“ elektřinu a mít tak jistotu, že během výletu jezdí zcela ekologicky. Takovou možnost ČEZ připravil pro vyznavače jízdy na elektrokolech. Energetici totiž v těsné blízkosti svého Infocentra elektrárny Temelín instalovali stojan, na kterém lze najednou dobíjet až čtyři elektrokola.

„Dobíjení je zdarma, kabely zapůjčujeme na recepci. Máme k dispozici sedm druhů různých kabelů, které by měly pokrýt 85 procent kol. Cyklistům doporučujeme si kompatibilitu kabelů s baterií kola v Infocentru raději ještě ověřit,“ uvedla Hana Marečková z temelínského Infocentra a dodala, že nabíjení je možné jen v otevírací době Infocentra.

Během dvouhodinové exkurze by se návštěvníci měli dostat prakticky na plnou kapacitu své baterie. Podle výrobce dobíjecích kabelou jsou potřeba dvě hodiny na dobití z 10 na 80 procent kapacity baterie.

Krátce po zprovoznění dobíjecí stanice dorazil do Temelína na elektrokole Jaroslav Novotný z Předčic u Týna nad Vltavou.

„Jel jsem přes Hněvkovice a na stoupání od přehrady se mi baterie docela hodila. Z hlediska pohonu jsem měl ještě určitou rezervu, ale několik kilometrů relativně prudkého stoupání je poměrně náročné. A díky elektrokolu se dá kopec zvládnout dobře,“ uvedl Jaroslav Novotný.

Za to jeho manželka Jiřina baterii během stoupání celkem pošetřila.„Elektrokola máme tři roky. Nejdříve ho dostal manžel k sedmdesátinám a pak jsem si ho koupila taky. Narozdíl od manžela baterii spíše šetřím. Každopádně cesta sem je sice náročná, ale nádherná a je dobře, že elektrárna zvedla i tuto možnost,“ dodala Jiřina Novotná.

Druhou novinkou, určenou pro děti, je 6,5metrů dlouhý uzavřený tobogán. Začátkem týdne energetici otevřeli nový lesní park, které vznikl na místě bývalé černé skládky

Reklama: