Průmysl spadl na nejhlubší dno

Dopady bezpečnostních opatření v souvislosti s pandemií koronaviru budou pro českou ekonomiku katastrofální. Ti, kteří na to upozorňovali od začátku, byli označování za přehnané pesimisty. Jenže teď tato slova potvrzují i přední ekonomové.

Ivo Valenta

Například automobilový průmysl se doslova zhroutil a klesl o 80%, navíc se potýká s problémy s odbytem. Obrovské problémy zažívá také stavebnictví. Průmyslová výroba v dubnu meziročně klesla o více než třetinu. Obchodní bilance se dostala do deficitu 27 miliard. Průmysl tak spadl na nejhlubší dno minimálně v celém tomto miléniu, a to jak meziročně, tak i meziměsíčně. Dokazují to čísla ČSÚ.

Obrovskou ránu však opatření zasadila především drobným živnostníkům, kteří neměli (a neměli mít z čeho) žádné rezervy. Sám jsem navrhoval několik způsobů řešení, jak těmto osobám i firmám pomoci ihned a upozorňoval na nezbytnost co nejrychlejšího uvolnění nařízených bezpečnostních opatření. Zdaleka jsem v tomto směru nebyl jediným. Bohužel se tak nestalo a důsledky nás budou provázet ještě dlouhý čas.

Reklama: