Přeroste konflikt v Libyi v další světovou válku; je Recep Tayyip Erdoğan nástupce Adolfa Hitlera?

PRAHA | Poslanec Evropského parlamentu MUDr. Ivan David se podrobně zabývá děním kolem turecké agrese ve Středozemním moři, jak agresivní výpadům na Kypru, kde Turci po desetiletí okupují sever ostrova, tak jako agresivní výpadu proti Řecku v Egejském moři, ale i aktivní zapojení do války v Libyi, kde se osmanské Turecko s vůdcem, válečným zločincem a vrahem Recepem Tayyipem Erdoğanem vydalo na cestě krvavých válek a podpory islámského terorismu, žoldáctví a páchaní válečných zločinů, jako zločinů proti lidskosti a genocidy.

Ivan David má ohledně turecké agrese jasno

V prvním textu Ivan David připomíná, že po zásahu Ruské federace do války v Sýrii se turecké aktivity, jakož i aktivity Severoatlantické aliance přesunuly více do Libye. Velká část válečných zločinců a teroristů byla ze Sýrie před jistou likvidací přesunuta do právě do severoafrické země. Ale i obrana se přesouvá.

Ivan David v textu s titulkem „MiGy 29 a Su 24 zastavily postup turecké armády v Libyi“ píše , že libyjské město Sirte, které je bránou k druhým největším ropným zásobám v zemi, leží v troskách. Fronta se přes něj včera přehnala počtvrté během tří dnů. Včera na oblohu nastoupily stíhačky MiG – 29 a nadzvukové bombardéry Su – 24, které podle libanonské agentury Al – Masdar z města „vybombardovaly“ turecké jednotky.

Sirte dobyly oddíly tureckého expedičního sboru v noci ze soboty na neděli. V neděli Turky a džihádistické milice ze skupin sdružených do „vlády národní shody“ (GNA), jejímž jménem jedná samozvaný premiér Faís al-Sarrdáž, z centra města vytlačila protiofenzíva Libyjské národní armády (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar. Turci centrum města následně rozstříleli kobercovým bombardováním ze samohybných houfnic ráže 155 mm. V neděli večer začali znovu obsazovat trosky města.

Postup turecké armády a Sarrádžových džihádistů zastavily nadzvukové letouny ruské výroby. Zatím není jasné, kdo včera seděl v jejich cockpitech. MiGy i Suchoje mělo před válkou ve výzbroji libyjské letectvo. Několik let se však tyto stoje na libyjské obloze neobjevovaly. Během dlouhé války války, kterou v roce 2011 zahájilo bombardování Libye letadly NATO, byla většina strojů poškozena.
Libanonská agentura přinesla během víkendu informaci o dodávkách MiGů – 29 ze Sýrie. Rusko dodalo Syrské arabské armádě (SAA), která je věrná prezidentu Bašáru Asadovi, sadu těchto strojů v nejnovější verzi. Starší stíhačky měla Sýrie postoupit LNA. Několik twitterovách účtů zaznamenalo jejich přesun ze Sýrie do Libye. K přesunu výkonných stíhaček, jež umí plnit i úkoly podpory pozemních vojsk, se během víkendu vyjádřil i mluvčí NATO, který jej označil za hrozbu pro stabilitu Libye. Jaksi se při tom zřejmě opomněl informovat o tom, jak armáda člena NATO – Turecka v té době z těžkých děl ostřelovala civilisty v Sirtě.

Během pondělí Haftarův štáb oznámil i sestřelení tureckých dronů. Opět s pomocí protiletadlového komplexu ruské výroby Pantsír S1. Obě informace nasvědčují tomu, že Rusko minimálně obnovilo zbrojní dodávky Haftarově armádě. Řecký server pronews.gr naznačil, že leteckých útoků na turecký expediční sbor v Sirte se mohli účastni přímo Rusové. Letecký úder, který opět změnil poměr sil na libyjské frontě, přirovnal k nasazení ruské letectva v Sýrii v roce 2015.

Necelých 30 km východně od Sirty je letecká základna Al-Joufra. Polní maršál Chalífa Haftar jednal opakovaně s ruskými vojenskými představiteli o možnosti jejího pronájmu ruské armádě a letectvu.

Akce a reakce

Najdi jeden rozdíl


V dalším textu upozorňuje poslanec Evropského parlamentu Ivan David na dalšího hráče, který z logických důvodů vstupuje do války v Libyi, jelikož Egypt má s touto zemí společné hranice a také zkušenosti s terorisickou revolucí, kdy zemi islamisté a teroristé z Muslimského bratrstva pod velením Spojených států uchvátili. Proto i Egypt po Sýrii a legální Haftarově armádě v Libyi má blízko právě k Ruské federaci, která má taky velký vliv na Turecko:

  • Egypt shromažďuje značné síly na hranicích s Libyí, aby pomohl Haftarovi v obraně proti tzv. Vládě národní jednoty (GNA) poté, co Erdogan odmítl příměří nabídnuté společně egyptským prezidentem Sísím a Haftarem
  • Řecké námořnictvo zastavilo tureckou nákladní loď naloženou zbraněmi a municí pro GNA
  • Řekům se podařilo vyjednat dohodu s Itálií a Egyptem o výhradních ekonomických zónách na mořském dně a o spolupráci při těžbě ropy a plynu
  • Rusové zatím upřednostňují tzv. syrský model pro Libyi, píše pronews – těžko říct, co to přesně znamená, protože v současné době dali Rusové Turkům ultimátum, aby se stáhli z Idlíbu… ti zatím místo toho stahují do Idlíbu další vojenské jednotky

V Libyi se schyluje k ještě krvavější řeži než doposud, píše v dalším textu Ivan David

„Ruské MiGy 29 a Suchoje 24 v barvách Libyjské národní armády (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar, včera vytlačily turecké jednotky o 90 km na západ od města Syrta, jež je bránou k druhým největším nalezištím ropy v zemi. Podle libanonské agentury Al-Masdar letecké útoky probíhaly celý den. Všechna letadla šla do vzduchu 5x a posádky se v nich střídaly,“ píše MUDr. Ivan David opět o nasazení ruské techniky, které má pocházet ze Sýrie v Libyi, což znamená, že konflikt se přesunul na jiné bojiště o černé zlato, když Turci přišli o možnost beztrestně krást syrskou ropu.

Al-Sisí a prašivý pes Recep – Budou Egypťané drtit Turky jako přezrálé olivy?

Ivan David dále píše: Podle místního korespondenta libanonské agentury nálety prakticky zlikvidovaly jižní křídlo tureckého expedičního sboru. Na místě, kde působily početné oddíly džihádistů, kteří se hlásí k „vládě národní jednoty“ (GNA), jejímž jménem jedná samozvaný premiér Faís al-Sarrádž, zbyly trosky bojových strojů a velké množství kusů těl džihádistů.

Současně s tím se však na západě Libye podle Al-Masdar vylodily desítky tureckých tanků. Hlavnímu konvoji, který vezl tanky a munici se podařilo projet blokádu pobřeží, kterou provádí v rámce operace IRINI vojenské lodi pod vlajkou EU. Turecké loďstvo využilo lest. Jako „volavku“ poslalo dopředu velkou loď plnou munice, kterou na svém úseku hlídky zadržela řecká fregata.
Hlavní konvoj doprovázený tureckými fregatami plul jinou cestou. V těsné blízkosti většího tureckého konvoje se pohybovalo několik dalších lodí pod vlajkou EU, které se neodhodlaly tureckým vojenským lodím postavit do cesty. Při žádosti další řecké lodi, která konvoj zaregistrovala, o pomoc se zadržením tureckých lodí porušujících embargo OSN, se kapitáni ostatních unijních lodí vymluvili na „nejasné rozkazy“ z Bruselu.

Podle řeckého serveru pronews.gr kvůli této „chybě“ včera večer telefonoval řecký premiér Kyriakos Mitsotakis do Bruselu. Při ostré výměně názorů se stálým předsedou Evropské rady Charlesem Michelem zazněly prý i slova o „sabotáži“.

Kvůli zradě lodí po vlajkou EU se Turkům večer podařilo do Libye na pomoc džihádistům přisunout další posily a techniku. Na bojišti se tak zřejmě schyluje ke krvavé řeži. Egyptská armáda včera na hranicích s Libyí dokončila přípravy na intervenci za účelem podpory LNA. Po provedení inspekce shromážděných obrněných divizí, leteckých sil a vyčleněných námořních jednotek oznámil náčelník generálního štábu egyptské armády generál Mohamed Farid prezidentu Abdelovi el-Sisímu připravenost severního vojenského okruhu k okamžitému nasazení.

Egypt má největší armádu v Africe. V poslední době byla modernizována. A hranicích čekají rozkaz k útoku i divize vybavené americkými tanky Abrams, které Egypt licenčně vyrábí. Egypt, který je spolu s Řeckem, Kyprem, Francií členem nového obranného paktu proti turecké rozpínavosti ve středomoří, dál intenzivně zbrojí. Minulý týden uzavřel s Ruskem dohodu o nákupu stíhaček Su-37 a nejmodernějších pevných a mobilních radarových souprav.

Reklama: