Na Teplicku již znají jméno nového senátora, hlásí statistici

TEPLICE | Vítězem doplňovacích voleb do Senátu v obvodu č. 32 – Teplice se stal Hynek Hanza se ziskem 57,17 % hlasů. Zdeněk Bergman získal ve druhém kole volby 42,82 % hlasů. Řádné volby se v obvodu uskuteční na podzim roku 2024.

Kuberu v Senátu nahradí jeho žák Hanza

Rozdíl mezi kandidáty ve druhém kole volby činil 1 330 hlasů. Volební účast dosáhla 9,26 % a byla o 6,53 procentního bodu nižší než v prvním kole, kdy dosáhla 15,79 %. Do druhého kola volby postoupili minulý týden Hynek Hanza se ziskem 29,73 % hlasů a Zdeněk Bergman s 22,15 % hlasů.

Mandát senátora zvoleného v těchto doplňovacích volbách vyprší na podzim roku 2024, kdy proběhnou řádné volby v celkem 27 volebních obvodech.

„Právě skončené senátní volby nejsou letos jediné. Český statistický úřad se již nyní intenzivně připravuje na podzimní řádné volby do jedné třetiny Senátu, které proběhnou současně s volbami do krajských zastupitelstev,“ říká Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Pro doplňovací volby v senátním obvodu č. 32 – Teplice bylo zaregistrováno celkem 10 přihlášek, voleb se účastnilo 9 kandidátů. O senátorský mandát usilovalo 7 mužů a 2 ženy. Průměrný věk kandidátů v prvním kole volby byl 52,8 let. Dva kandidáti byli bez politické příslušnosti.

Poslední okrsek byl zpracován v 15.19 hodin. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů. Procentuální zisky kandidátů jsou uvedeny na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení.

Reklama: