Sucho x povodně

Jestli letošní červen je nebo není deštivý, to nijak nevypovídá o schopnosti krajiny udržet vodu. A pokud česká krajina ztratila schopnost vodu udržet, jsme v průšvihu. Bez ohledu na to, kolik srážek letos v létě spadne.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Nezastávám v té oblasti žádný názor. K tomu bych musel strávit minimálně několik týdnů poměrně intenzivním studiem a nechci tomu ten čas dávat. Všímám si ale, kolik je lidí (včetně vrcholných politiků), kteří si názor na takhle složitou záležitost udělali během několika minut. A už mají za co bojovat.

Někteří by úplně všechno zregulovali a zakázali, další by se chtěli přestat sprchovat, další jsou přesvědčeni, že trh si snadno poradí se stavem krajiny, další by zase chtěli budovat monstrózní vodní díla… a prostor pro racionální diskuzi je minimální – v podstatě jen v úzkém kruhu fandů. Obávám se, že se tím radikálně zvyšuje riziko, že bude prosazeno nesmyslné řešení, které jen zhorší situaci.

Připomínám, že není občanskou povinností mít na všechno názor. Ale měli bychom být schopni postavit různé (protichůdné) názory proti sobě, porovnávat je a vznášet šťouravé otázky.

Reklama: