V Číně sežerou na 15 tisíc psů za jeden festival – De gustibus non est disputandum?

PEKING – PRAHA | V červnu ve dnech letního slunovratu jsou zabíjeny a snědeny tisíce psů. V těchto dnech v čínském Jü-linu probíhá festival psího masa, informuje Sputnik a čínských hoden na psím mase.

Vláda Jü-linu před svátkem zavírá oči. Ale ochránci zvířat z celého světa aktivně bojují za jeho zrušení. Také se k akci připojily světoznámé celebrity, které natočily video výzvu. Kašpárci se nudí, tak sinofobně napadají stravovací návyky Číňanů.

„Mezi nimi jsou američtí herci Matt Damon, Joaquin Phoenix, kanadská a americká herečka, modelka a producentka Pamela Anderson,“píše agentura o výzvě tupé lidské špíny, která za peníze prodá nejen sebe i vlastní matku. Což je směšné – protože vepř nebo kráva, či ovce nebo ryba je o něco horší než pes?

„Psí maso, tedy maso ze psa, je v některých kulturách součást lidského jídelníčku. Může být jedeno jako jiná potravina pro svou výživovou hodnotu, nebo může být jedeno pro léčivé účinky připisované různým částem psa. V kulturách, které hojně chovají psy jako domácího mazlíčka, bývá často požívání psů tabu, či dokonce trestné. Dominantní euroatlanický kulturní vliv se přelévá i do oblastí, kde se psi běžně konzumují, což vede k sporů,“ píše rádoby internetová encyklopedie propagandy Wikipedie.

Pečínka ze psa

Ovšem je pravdou, že konzumace psího masa není běžná celosvětově, jako je tomu u jiných druhů masa, rozšířená je hlavně v některých zemích Asie, konkrétněji Čína, Vietnam, nebo Korea. Bývá mnohdy považována za kulturní stereotyp. Je nutno připomenou, že psi se hojně konzumovali i v českých zemích a v polovině minulého století nebyl problém nákupu psího sádla, či vaření guláše ze psa nebo konzumace psa i v Československu.

„Protože v ČR neexistuje prováděcí vyhláška upravující postup při porážce psů, není možné psy porážet. Absence vyhlášky neznamená zákaz porážky, znamená pouze administrativní komplikaci, které by musel čelit první podnikatel, který by měl zájem provozovat oficiální psí jatky. Konzumace masa z vlastního chovu je povolena,“ píše dále Wikipedie.

A ke kulinární úpravě: „Ve velké většině případů je porážen pes, který je za tímto účelem chovaný od počátku, nejvhodnější je porážet psa ve věku od šesti měsíců do jednoho roku. Obecně lze říci, že psí maso je vhodné jak k dušení, vaření či grilování, tak jako maso do klobás, polévek. V Asii je jako příloha nejčastěji podávána rýže, původní obyvatelé Severní Ameriky ho jedli bez přílohy, v sibiřských oblastech je konzumováno s obilnými plackami.“

Reklama: