V Japonsku bylo nalezeno nejmenší dinosauří vejce

TOKIO | Skupina vědců nalezla v Japonsku údajně nejmenší zkamenělé vejce dinosaura. Informuje se o tom v tiskové zprávě, která byla v úterý zveřejněna na japonské univerzitě města Cukuba. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Podlouhlé vejce o délce 4,5 centimetru a šířce 2 centimetry bylo objeveno v sedimentech období křídy a poslední třetiny druhohor (mezozoikum) v okolí města Tamba na západě Japonska. Co se stáří týče, uvádí se asi 110 milionů let.

Vykopávky a výzkum prováděli společně vědci z Cukubské univerzity, Muzea přírody a člověka prefektury Hjógo a Univerzity v Calgary (Kanada). Domnívají se, že jedinečné vejce patřilo k trpasličím teropodům, podřádu dravců, kteří se pohybovali na dvou nohách. K těm patřili také známí tyrannosauři.
Výzkumníci se domnívají, že v Tambě narazili na hnízdo takzvaných trpasličích dinosaurů. Soudí tak podle hustoty fosilií a také pozůstatků skořápek vajec.

Nový druh nejmenšího trpasličího dinosaura na světě dostal název Himeoolithus murakamii. Slovo hime znamená v japonštině „malý“ a oolithus pak v řečtině „zkamenělé vejce“. Druhé slovo v názvu je převzato ze jména japonského vědce Shigeru Murakamiho, který jako první objevil hnízda vajec dinosaurů v oblasti města Tamba.

Během vykopávek na daném území objevili vědci v období od ledna do března roku 2019 čtyři zkamenělá vejce a asi 1300 dalších nálezů, jako například fragmenty skořápek či malé kostry. Předpokládá se, že v okolí města Tamba bylo mnoho trpasličích dinosaurů. Zatím bylo vykopáno šest druhů jejich vajec a vědci se snaží pochopit, jaké přírodní podmínky v té době způsobily takovou rozmanitost dinosaurů.

Dále Sputnik připománá: Dříve jsme psali, že nový druh pterosaurů byl pojmenován na počest postav série Hry o trůny. Zkameněliny prehistorického dinosaura objevil ještě v roce 1984 na severu Německa Kurt Wiedenroth. Zpočátku odborníci přisuzovali tyto kosti jiné skupině pterosaurů, konkrétně Ornithocheirus wiedenrothi, ale v současné době je identifikovali a označili je za nový druh, který pojmenovali Targaryendraco wiedenrothi.
Paleontologové vysvětlili, že pojmenovali dinosaury na počest postav kvůli jejich podobnosti s draky ze seriálu. Mezitím si biologové všimli, že fantastičtí draci jsou ve filmech často zobrazováni tak, že mají dvě křídla a čtyři nohy. Jsou však více nakloněni verzi, kdy měli ještěři dvě nohy jako v Martinově sérii.
„Všechny tyto druhy pocházely z mělkých pobřežních prostředí a pravděpodobně se živily rybami,“ řekl vedoucí studie Rodrigo Pêgas, paleontolog Federální univerzity ABC v Brazílii São Bernardo do Campo.

Reklama: