Duda a Trzaskowski postoupili do druhého kola prezidentských voleb v Polsku

VARŠAVA | Současný polský prezident Andrzej Sebastian Duda a opoziční kandidát Rafał Kazimierz Trzaskowski postoupili do druhého kola prezidentských voleb. Svědčí o tom údaje z tzv. exit pollu (výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místnost, pozn. red.), provedeného sociologickou laboratoří Ipsos, píše Sputnik.

Rafał Kazimierz Trzaskowski a Andrzej Sebastian Duda | repro: tokfm.pl/

Agentura dále dodává, že první kolo prezidentských voleb se v Polsku konalo v neděli. Účastnilo se ho celkem 11 kandidátů. Volební místnosti se pro voliče uzavřely ve 21.00 hod. Podle již zmiňovaného volebního průzkumu hlasovalo zhruba 41,8 % voličů pro Dudu a 30 4 % pro Trzaskowského.

Třetí místo s 13,3% hlasy získal nezávislý kandidát Szymon Hołownia. Jako další následuje Krzysztof Bosak z Konfederace, sdružení nacionalistů a euroskeptiků, s výsledkem 7,4 %. Robert Biedroń z levicového uskupení skončil na pátém místě se ziskem 2,9 %. Lídr Polské lidové strany Władysław Kosiniak-Kamysz získal 2,6 %. Zbývající kandidáti získali každý méně než 1% hlasů.

Pokud jde o volební účast, ta byla podle průzkumu 62,9 %. Zmiňme, že druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se sejdou Duda a Trzaskowski, se bude konat v neděli 12. července.