Exekuce na Staroměstském náměstí byla rituální poprava

Slovo exekuce je zvláštní, skoro mírumilovné, ono to vypadá jako kdyby se tady likvidovala vzpoura poddaných proti jednomu z Habsburků, který se tím cítil dotčený, protože chtěl titul českého krále a proti němu se postavili stavové a zvolili Fridricha Falckého českým králem, chtěli vytvořit jiný typ státu, oni byli proti absolutistické monarchii Habsburků, která pak byla kodifikovaná Obnoveným zřízením zemským.

Zdeněk Zbořil

Staroměstská exekuce měla také rituální charakter, odstrašující charakter, proto byla tak krutá Nešlo jenom o víru, ale šlo hlavně o majetky. Staroměstská exZemě ekuce odstartovala represivní aparát, jehož důležitou složkou jsou exekuce, znehodnocení měny a skupování statků podobným způsobem jako k němu tady docházelo v 90.letech při likvidaci československého průmyslu.

Ale co bychom si mohli připomenout je ten rituální význam popravy, který se potom v Evropě objevuje a je mnohokrát napodobován Nemusíme ani připomínat řadu událostí, mezi kterými jsou stalinské čistky na konci 30.letech, jsou jistě významnou položkou na seznamu těch odstrašování. Staroměstská exekuce byla mimořádnou svou krutostí a proto možná těch 27 křížků před vybombardovanou Staroměstskou radnicí má úplně jinou symboliku než si ti obhájci znovuobnovení nebo umístění repliky Mariánského sloupu uvědomují.

Reklama: