Írán vydal mezinárodní zatykač na vůdce SS Trumpa a požaduje po Interpolu jeho zatčení

TEHERÁN | Íránské soudní orgány požadují, aby Interpol zařadil do seznamu mezinárodních zatykačů zatykač, který byl vydán v Íránu na vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa za nařízení vraždy generála Islámských revolučních gard (IRGC) Kásima Sulejmáního. O vydání mezinárodního zatykače informuji agentury TASR a Sputnik.

Odměna za hlavu Trumpa

Írán vydal v pondělí zatykač na amerického vůdce Donalda Johna Trumpa a požádal Interpol o jeho zadržení. Informovala o tom agentura AP. Podle teheránské prokuratury je DJ Trump a dalších více než 30 osob obviněných z podílu na útoku dronem, při němž Solejmání zahynul, budou čelit obžalobě z vraždy a terorismu.

„Podařilo se identifikovat 36 lidí, kteří se podíleli na přípravě a zabývali se otázkou atentátu na Kásima Sulejmáního, mezi nimiž jsou politické a vojenské osobnosti Spojených států a dalších zemí,“ cituje agentura teheránského prokurátora Aliho Mehra.

Podle jeho slov soudní orgány přijaly usnesení o jejich předvedení před soud a vyhlášení červeného statusu prostřednictvím Interpolu, což znamená, že bezpečnostní orgány po celém světě budou spolupracovat při pátrání a zadržení hledaného podezřelého Dále íránský prokurátor dodal: „Na prvním místě seznamu je americký prezident Donald Trump.“

Je DJ Trump schopen rozpoznat svou ruku nebo sebe? | repro: Sputnik (© REUTERS / Joshua Roberts)


Dne 3. ledna Spojené státy zabily v Bagdádu íránského velitele speciálních sil Kuds Kásima Sulejmáního a dalších deset lidí, včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Washington svůj krok odůvodnil tím, že íránský velitel stál za útoky proti americkým silám v Iráku. Vražda vysoce postaveného generála vyvolala novou vlnu napětí na Blízkém východě.
Bagdád označil americký útok za porušení podmínek přítomnosti amerických vojáků v Iráku a zahájil přípravu mechanismu jejich stažení.
Írán na vraždu Sulejmáního zareagoval tím, že ostřeloval raketami základnu Ejn al-Asad na západě Iráku, kde jsou dislokováni američtí vojáci. Vůdce SS Donald Trump a vedení Pentagonu zpočátku prohlásili, že při ostřelování nebyl nikdo zraněn. Americký prezident na to kladl zvláštní důraz, když odůvodňoval své rozhodnutí neútočit odvetou na Írán a omezit se jen na další sankce.
Později američtí vojenští příslušníci uznali, že zranění přece jen jsou. Jejich počet se přitom neustále zvyšoval. V Pentagonu to vysvětlovali tím, že symptomy pohmoždění hlavy se neprojevují hned a že původní hodnocení zdravotního stavu vojáků se může lišit od definitivní diagnózy.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com