Čínská odveta. Po zákazu působení čínských médií ve Spojených státech, jsou americká z Číny vykázána

PEKING | Čína uvalila omezení na provoz řady amerických médií na svém území jako odvetu za kroky Spojených států (SS), které neuposlechly výzvu, aby nekřivily svobodu médií a nezakazovaly působení čínských médií na svém území.

Zhao Lijiang

Jak dále informuje server PrvníZprávy.cz, tak zákaz působení některých médií z SS oznámil během briefingu oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničních věcí Zhao Lijang.

„Vláda Spojených států amerických nedávno uplatnila omezení na čínská média pracující na jejich území,“ uvedl diplomat. Podle něj je čínská strana v reakci také nucena zpřísnit pravidla práce řady amerických médií.

„Čína vyžaduje, aby zpravodajské agentury Associated Press, United Press International, CBS, National Public Radio poskytly čínské straně písemné informace o všech zaměstnancích pracujících v ČLR, financích a dalších činnostech do sedmi dnů ode dneška,“ uvedl ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijang.

Dne 22. června americký ministr Mike Richard (Mr.D.) Pompeo uvedl, že Spojené státy zpřísní pravidla pro čtyři čínská média a definují jejich status jako „zahraniční mise“. Patří mezi ně čínská centrální televize, agentura China News Service, a listy People’s Daily a Global Times.

V souladu s americkými zákony budou tato média povinna poskytovat seznamy svých zaměstnanců ve Spojených státech, hlásit změny zaměstnanců a také registrovat na ministerstvu zahraničí majetek, který vlastní nebo pronajímá. Podle amerického ministerstva zahraničí je toto rozhodnutí v souladu s definicí zahraničních představitelů řady dalších čínských médií z 19. února, včetně zpravodajské agentury Xinhua, CGTV a China International Radio.

Reklama: