Ministerstvu zahraničí KLDR: Jednání s SS nemají smysl

PCHJONGJANG | Po vyostření mezikorejských vztahů zazněla ze strany médií a odborníků z různých zemí a také některých oficiálních osob informace o nutnosti a dokonce i možnosti uspořádání schůzky mezi Spojenými státy (SS) a Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR) na nejvyšší úrovni, píše Sputnik.

Čche Son-hui nevidí důvod jednat s agresivními opicemi ze Spojených států

Naději na uspořádání summitu před prezidentskými volbami v SS vyjádřil vedoucí představitel Korejské republiky (KR) prezident Mun Če-in. Ve dnech 7. až 9. července se očekává také návštěva zvláštního zástupce SS pro KLDR Stephena Bieguna v na jihu Korejského poloostrova KR, který je SS stále okupován.

„Tvrdošíjně provádějí nepřátelskou politiku,“ zaznělo z KLDR vůči SS. Kdy nejsou připraveni navrhnout nějaké nové podmínky a využívají tohoto tématu pro urovnání vnitropolitické krize, a proto nevidí Severní Korea nutnost v jednáních na nejvyšší úrovni a je šokována zprávami o možném summitu, uvádí se v prohlášení první náměstkyně ministra zahraničí KLDR Čche Son-hui.

„Jsem prostě ohromena teoriemi summitu, které se ve společnosti šíří, což naprosto ignoruje nynější stav korejsko-amerických vztahů, a to v tak citlivé době jako je nynější, kdy sebemenší mylný úsudek nebo chyba vedou k fatálním a nenapravitelným následkům,“ prohlásila Čche Son-hui.

Zatímco některé osoby vyjadřují „nerozvážně“ ochotu stát se zprostředkovateli a vypouští řeči o nutnosti uspořádání summitu před americkými prezidentskými volbami, samotná slova summit předáků KLDR a SS již mizí z paměti obyvatel Severní Koreje, myslí si Čche Son-hui.

„Počítají-li Spojené státy stále ještě s tím, že jakýmisi jednáními mohou podkopat naše pozice, mýlí se. Už jsme sepsali ještě konkrétnější harmonogram, abychom čelili dlouhodobé hrozbě ze strany Spojených států. Politika našeho státu se nebude regulovat ani pozměňovat v závislosti na takových vnějších parametrech, jako je něčí vnitřní agenda. Bez dlouhých řečí. Není třeba sedět u jednoho stolu se Spojenými státy, které pokládají severokorejsko-americký dialog za pouhý nástroj pro urovnání vlastní politické krize,“ uvádí se v prohlášení Čche Son-hui.

Reklama: