Nehorázné! Ursula von der Leyen se vměšovala do parlamentních voleb v Chorvatsku

OLOMOUC | První místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková okomentovala skutečnost, že se šéfka Evropské unie Ursula von der Leyen vměšovala do parlamentních voleb v Chorvatsku. Dotyčná totiž před volbami podpořila vládnoucí konzervativní stranu Chorvatské demokratické společenství (HDZ).

Zuzana Majerová Zahradníková se obula do německé zrůdy Leyen

Počínání Ursuly von der Leyen nezůstalo bez odezvy. Na její nevhodný krok totiž upozornila i česká politička, která si stojí za tím, že díky takovému otevřenému chování nyní aspoň všichni víme, na čem s Evropskou unií opravdu jsme.

„Kdyby se Evropská unie měla omlouvat pokaždé, když se nepatřičně vměšuje do záležitostí jednotlivých členských států, nestihla by to za několik let… Až doposud se to ovšem dělo nepřímo. Přes různé spřízněné politiky, novináře a aktivisty. Ursula von der Leyen zřejmě přepnula do vyššího módu a hraje zcela otevřenou partii. Je to vlastně dobře. Aspoň teď všichni víme, na čem s Evropskou unií opravdu jsme. Oficiálně a máme to i s „razítkem“,“ napsala na svém Facebooku.

Evropská komise v neděli reagovala na chování Ursuly von der Leyen, která před parlamentními volbami v Chorvatsku otevřeně vyjádřila podporu vládnoucí konzervativní straně Chorvatské demokratické společenství (HDZ). To vzápětí vyvolalo obrovskou vlnu kritiky, především na sociálních sítích.

Vše odstartovalo propagační video, v němž se Ursula von der Leyen objevila spolu s dalšími politiky ze středopravých stran. Video totiž HDZ zveřejnila před nedělním hlasováním, a tím porušila zásadu politické neutrality, kterou by měli členové komise dodržovat.

Navíc v kodexu chování členů Evropské komise stojí, že komisaři „by se měli zdržet veřejných prohlášení nebo zásahů ve prospěch jakékoli politické strany či organizace, jejímiž jsou členy“, s výjimkou situace, kdy kandidují ve volbách nebo se účastní hlasování.

Za zmínku stojí to, že Leyen jakožto někdejší německá ministryně obrany je členkou Křesťanskodemokratické unie (CDU), která patří do Evropské lidové strany (EPP), stejně jako chorvatská strana HDZ.

Mluvčí Evropské komise v této souvislosti Eric Mamer uvedl, že se von der Leyen zapojila do chorvatské kampaně jako soukromá osoba. „Bohužel z výsledné verze videa to nebylo zřejmé,“ dodal dotyčný. Von der Leyen je přitom ve videu označena jako šéfka Evropské komise a stojí před vlajkou Evropské unie.

Reklama: