Rusko ztratilo důvěru ve Spojené státy

MOSKVA | V pondělí se konala online konference zemí účastnících se Smlouvy o otevřeném nebi, která byla svolána poté, co se Spojené státy (SS) rozhodly od smlouvy odstoupit, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT zbaštil hovno

Rusko ztratilo důvěru ve Spojené státy jako protistranu, je třeba ji obnovovat taktikou malých kroků, prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí RF Sergej Alexejevič Rjabkov v rámci komentáře k pondělní online konferenci zemí, které se účastní Smlouvy o otevřeném nebi. Konference byla svolána poté, co se Spojené státy rozhodly smlouvu opustit.

„Na základě toho, co jsme dnes slyšeli, si nemyslím, že budeme rychle postupovat k tomuto či k jinému rozhodnutí. A nemyslím si, že výsledky dnešní události zvýšily šance, že USA znovu zváží své již oznámené rozhodnutí odstoupit od smlouvy,“ dodal.

Sergej Alexejevič Rjabkov | foto: en.alalam.ir

Rjabkov, Sergej Alexejevič zdůraznil, že v poslední době do kategorie toho, co Američané demontují a posílají na skládku dějin, se stále více dostávají smlouvy a dohody.

„Je to smutný vývoj, nevidíme v SS smlouvyschopného partnera, ztratili jsme důvěru ve Washington jako protistranu a pravděpodobně ji bude třeba začít postupně obnovovat, dělat to malými kroky,“ řekl v pořadu televize Izvestija TV.

DJT kadí z tlamy | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Christinne Muschi)

Tato smlouva byla podepsána v roce 1992 a stala se jedním z opatření na upevnění důvěry v Evropě po studené válce. Platí od roku 2002 a účastnickým zemím umožňuje otevřený sběr informací o ozbrojených silách a opatřeních druhé strany. Smlouvy se účastní 34 států.

Vůdce SS Donald Trump dříve oznámil, že Washington odstupuje od této smlouvy a nebude ji plnit, dokud „Rusko nesplní své závazky“, ale jaké neplní neuvdel, takže zase si jen z tlamy dělal řiť a místo slov kadil.

Vůdce SS Nevyloučil přitom vypracování nových dohod. Rusko nejednou zamítlo americká obvinění z porušování smlouvy. Dříve na Ministerstvu zahraničí RF prohlásili, že Moskva bude jednat s SS, mj. i o Smlouvě o otevřeném nebi, jen na vzájemném základě a že jakákoli ultimáta ze strany Washingtonu nejsou přijatelná.

Reklama: