Je soudkyně Markéta Jirsová svině? Měl dav soudce lynčovat a věšet? Bezdomovec se schizofrenií odsouzen k 1,5 roku vězení za krádež rohlíků

BRNO | Krajský soud tvrdě potrestal krádež pečiva během nouzového stavu v Brně. Pětadvacetiletý bezdomovec s potvrzenou schizofrenií bude muset strávit jeden a půl roku ve vězení. Informuje Sputnik o šíleném rozsudku kreatury v taláru, na kterou by si revoluční dav měl posvítit. Stálo by to za lynč v ulicích s následným zdobením lamp či větví stromů?

Sekyrárna na Pankráci | repro: mediální žumpa plná lejna ČT

Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná se domnívá, že trest je nepřiměřeně vysoký. Podobný názor má i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, píše Sputnik o vzácné shodě dvou politických nepřátel.

Lukáš Kalina se podle obžaloby dopustil trestného činu 2. dubna v jednom z brněnských obchodních domů. Kalina se pokoušel přes pokladnu pronést pět bulek pizza, z nichž každá stála 12,50 Kč. Ostraha ho ale zpozorovala a zadržela.

Muž žijící na ulici se ke krádeži přiznal. V minulosti byl za obdobný trestný čin třikrát souzený a v době, kdy kradl pečivo, byl v podmínce. Vzhledem k tomu, že se tentokrát incident odehrál v době platného nouzového stavu, hrozilo Kalinovi až osm let za mřížemi. Městský soud mu začátkem května vyměřil dva roky vězení. Proti rozsudku se ale odvolal.

„Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů,“ tvrdila jeho obhájkyně Petra Žilková, která poukázala na to, že muž má diagnostikovanou schizofrenii. Navrhovala proto zastavení trestního řízení či ochrannou léčbu.

Předsedkyně senátu odvolacího krajského soudu Markéta Jirsová uvedla, že se soud ztotožnil s verzí obhajoby, že muž kradl pouze pečivo, a nikoliv věci, které by se týkaly vyhlášení nouzového stavu. Trest by proto mohl být uložen pod hranicí zákonné sazby.

Kateřina Konečná

Případ pobouřil europoslankyni za KSČM Kateřinu Konečnou, která považuje výši trestu za zcela nepřiměřenou: „Tohle považuju za skandální,“ napsala Konečná na Facebooku. „Před nedávnem dostalo prase (odmítám jej označit slovem člověk) za znásilnění 6letého dítěte směšný trest 5 roků a teď za housky ukradené z hladu 1,5 roku natvrdo? Řekněte mi, je to normální?“ uvedla eurposlankyně.

Negerské hovado Abdallah Ibrahim Diallo | repro TV NOVA

Se znásilněním případ porovnal i sociolog Petr Hampl, který zmínil případ migranta z Afriky Abdallaha Ibrahima Dialla, který loni na Litoměřicku znásilnil šestnáctiletou dívku. Litoměřický soud mu na konci června uložil dvouleté vězení a ústavní léčení. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala.

Pobouřeně reagoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten ovšem kauzu přirovnal k podezřelým nákupům zdravotnického materiálu. „Za pět ukradených housek 1,5 roku natvrdo. Za pět ukradených miliard na rouškách a respirátorech nebude potrestaný nikdo, jsem si jist. To je naše dnešní spravedlnost v praxi. Ztrácím motivaci, neb lidu se to líbí…,“ uvedl.

Kalousek

Minulé pondělí detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali ve firmách, které dodávaly ministerstvu zdravotnictví ochranné pomůcky proti koronaviru. Policisté operovali i v budově samotného resortu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale popřel, že by se jednalo o razii.

V souvislosti s pandemií koronaviru vláda vyhlásila nouzový stav, který trval od 12. března do 17. května. Již v březnu Nejvyšší státní zastupitelství upozorňovalo, že vyhlášení nouzového stavu má výrazné dopady v trestněprávní rovině, kdy lze u některých trestných činů použít přísnější trestní sazby. Jedná se o šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež, zpronevěra, podvod, lichva a šíření poplašné zprávy.

Poslední rozsudek ale zkritizoval i Jiří Jelínek, vedoucí Katedry trestního práva Právnické fakulty UK. Ten ve vysílání DVTV uvedl, že „krádež pěti housek v nouzovém stavu se neměla k soudu vůbec dostat pro společenskou nezávažnost“. Podle něj nešlo o rabování. Jelínek je přesvědčený, že případ ukazuje na nedostatek platné právní úpravy. Kalinovi ale přitížila skutečnost, že byl recidivista.

Reklama: