KLDR odmítla jednat s SS

PCHJONGJANG | Pchjongjang nehodlá jednat s Washingtonem, prohlásil šéf departamentu Ministerstva zahraničí KLDR pro záležitosti Spojených států (SS) Kwon Jong Gun. Jeho slova uvádí Korejská centrální zpravodajská agentura. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tak pojď americký blbečku – Čong-un a Donald John

Jak podotýkají média, na ministerstvu zahraničí dříve „jasně naznačili svou pozici“ v prohlášení o „nevčasných zvěstech o summitu KLDR-SS“. V prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí bylo řečeno, že Spojené státy „tvrdošíjně zachovávají nepřátelskou politiku“ vůči Pchjongjangu, nejsou připraveny mu předložit nějaké nové podmínky a využívají tohoto tématu pro urovnání vnitropolitické krize, a proto Severní Korea nevidí nutnost v jednáních na nejvyšší úrovni a je šokována zprávami o možném summitu.

„Znovu nedvojsmyslně prohlašujeme, že se nehodláme sejít tváří v tvář s SS,“ uvádí se prohlášení, které zveřejnila Korejská centrální zpravodajská agentura v noci na úterý.

Kim pozoruje Trumpa při kadění z tlamy | repro: haaretz

Po vyostření mezikorejských vztahů média, odborníci z různých zemí a také některé oficiální osoby prohlásili, že je nutná, a dokonce i možná schůzka na nejvyšší úrovni představitelů Severní Koreje a SS. Naději na uspořádání summitu před prezidentskými volbami v SS vyslovil prezident Jižní Koreje Mun Če-in. Ve dnech 7. až 9. července se očekává také návštěva v Jižní Koreji zvláštního zástupce SS pro KLDR Stephena Bieguna.

První summit SS a KLDR v dějinách se konal 12. července roku 2018 v Singapuru. Poté měli americký prezident Donald Tramp a severokorejský vůdce Kim Čong-un ještě dvě schůzky, z nichž jedna se konala na území demilitarizované zóny v Pchanmundžomu.

Reklama: