Palec nahoru, to není jako u nás! Srbové kvůli karanténním opatřením zaútočili na parlament

BĚLEHRAD | Obyvatelé srbského Bělehradu vzali útokem budovy parlamentu, čímž chtěli vyjádřit svoji nespokojenost s karanténními opatřeními, která kvůli koronaviru zavedla vláda. O útoku informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, ta se odkazuje na agenturu Reuters.

Srbové se jen tak nedají – Budou věšet politiky jako škodnou?

Podle informací agentury se na hlavním náměstí Bělehradu spontánně sešlo několik tisíc lidí. „Neveliké skupině se podařilo probít přes policejní kordon a vtrhnout do budovy parlamentu, následně však skupinu vytlačili policisté,“ píše Sputnik.

Uvádí se také, že po příjezdu policejních posil byl proti protestujícím použit slzný plyn. Protestující po policistech házeli kameny, lahve a vejce. Prostě Srbové se nedají. Jsou to praví hrdinové. Proti totalitě je dovoleno všechno!

Protestující vystupovali proti novým omezením, které dříve avizoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Prezident včera oznámil, že od středy začne platit zákaz shromažďování více než pěti lidí, to se týká jak vnitřních, tak venkovních prostor. Od pátečních 18:00 do 5:00 v pondělí ráno také bude platit zákaz vycházení. Což jsou podmínky jako v koncentračním táboře. Pokud by Srbové Vučiće pověsili i s vládou na stromy za krky, byli by v právu?

© AFP 2020 / Andrej Isakovic

V samém centru hlavního města Srbska, nedaleko budovy parlamentu, pokračoval protesty do pozdní noci, na nichž se shromáždilo více než tisíc lidí. Demonstranti, kteří se pokusili proniknout do budovy Parlamentu v v Bělehradě, byli vytlačeni z této oblasti a rozptýleni do okolních ulic pomocí kavalerie a obrněných vozidel. Dává to už demonstrantům právo policejní dobytek střílet do hlavy?

Sputnik dále informuje: „Demonstranti se shromáždili kolem 18:00 a vytvořili protestní průvod hlavními ulicemi k budově parlamentu. Uvádí se také, že se demonstranti pokusili proniknout do budovy srbského parlamentu, policie odpověděla slzným plynem a zábleskovými granáty, díky čemuž se daří postupně vytlačit demonstranty dále od parlamentu.“

© REUTERS / Marko Djurica

Kromě toho se uvádí, že známý srbský herec a vůdce opozičního Hnutí svobodných občanů Sergej Trifunovič byl udeřen v davu před budovou parlamentu fotoaparátem do hlavy, čímž mu bylo způsobeno krvácivé zranění. „Přišli jsme sem, abychom podpořili protest, ale místo před samotným parlamentem zaujali, pokud to dobře chápu, příznivci (pravicového) hnutí Leviafan, všichni v černém a stateční, když je jich hodně. A stalo se to, co se stalo, neviděl jsem, kdo a jak mě bil,“ řekl herec a politik portálu KRIK.


V sedmimilionovém Srbsku bylo dosud zaznamenáno přes 16 tisíc případů nákazy a 330 úmrtí. V úterý večer prezident Vučić uvedl, že v posledních dnech se situace výrazně zhoršuje. Za poslední den bylo odhaleno 299 nových případů a 13 úmrtí, což je nejvíce obětí za 24 hodin.
„Dnes je nejtěžší den od začátku epidemie, máme 13 mrtvých. Momentálně je na ventilátorech více než 120 lidí. Situace v Bělehradě je alarmující. Je to vážné ve čtyřech dalších srbských městech, ale Bělehrad je v kritické situaci,“ uvedl včera večer Vučić.
Takže se vlastně nic neděje, 13 mrtvých je jako naplivat do moře.

Reklama: