Posádky Su-30SM a Su-24M provedly tankování nad ruským Krymem

MOSKVA | Posádky ruských víceúčelových stíhaček Su-30 SM a frontových bombardérů Su-24M Námořního letectva a protivzdušné obrany Černomořského loďstva odpracovaly tankování ve vzduchu pomocí tankovacího letadla v rámci letových taktických cvičení nad územím ruského Krymu. Oznámilo to v pátek tiskové oddělení ruského ministerstva obrany, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Podle informací vojenského úřadu tankování bojových letadel ve vzduchu zajišťovala posádka tankovacího letounu Il-78. Cvičení na doplnění zásob paliva ve vzduchu probíhala střídavě v povolených minimálních a maximálních výškových hranicích,“ informuje agnetura.

Dále se uvádí, že vzdálenost mezi letadly během tankování nepřesáhla 10-12 metrů, přičemž vzdálenost od kuželového senzoru k tankovací tyči letci určovali vizuálně. Do této akce byly zapojeny dva Su-30SM a dva Su-24M.
Začátkem června piloti ruského Centrálního vojenského okruhu provedli přes 150 tankování ve vzduchu z tankovacího letounu Il-78. Cvičení se zúčastnily stíhačky Su-34 a MiG-31BM a průzkumný letoun Su-24MP.

Ministerstvo obrany RF v pondělí 1. června zveřejnilo záběry tankování stíhaček Su-34 a MiG-31BM a průzkumných letounů Su-24MP.

Posádky odletěly z letiště Šagol v ruské Čeljabinské oblasti. Na záběrech je vidět, jak se letadla střídavě přibližují k Il-78 na vzdálenost 10-15 metrů při rychlosti 550-600 kilometrů za hodinu. Posádky letounů také provedly asi 60 přiblížení k tankovacímu letounu v noci.

Tankování ve vzduchu je považováno za jeden z nejtěžších prvků letového výcviku. Umožňuje zvýšit rozsah působení operativně-taktického letectva a také provádět lety v oblastech vzdálených od základny letiště.

Reklama: