Prezidentem kdokoliv?

Když začneme od Ústavy Ruské federace, tak je mimořádně překvapivé jak se u nás o ní doslova hloupě referuje. Zřejmě se šíří taková představa, kterou někdo doporučil, dokonce bych se nebál říct, že ze zahraničí, nebo při své poslední návštěvě v Praze paní Jourová, která mluvila o boji proti ruským dezinformacím, a komentátoři přišli na to, že by se o tom nemělo referovat.

Zdeněk Zbořil

Nebo pokud možno referovat jen o tom, že je možné, že současný prezident může být ještě ve dvou termínech. A dosud nikdo se nepřemýšlí, že třeba nebude. Vždyť nejenom v Moskvě, ale i v celém Rusku se může objevit někdo jiný. kdo bude mít jiné názory na politické směřování celé Federace než Vladimir Putin. To nejzajímavější je, že i ti naši komentátoři s ruskými jmény, kteří by měli být první, kteří rozeberou Ústavu z jazykového hlediska, z hlediska terminologie, tak se nezabývají tím o co jde.

Proto nám v alternativních médiích doporučili neposlouchat Dvořákův vysílač, alias Českou televizi, protože se tam o tom nic nedozvíme, ale doporučují abychom si přečetli paragrafy, z nichž je jasné, že když někdo chce sloužit státu, tak by měl mít jenom jeden pas, tedy občanku Ruské federace, a neměl by být občanem cizí země. Protože se dá předpokládat, že se to jenom na politické úrovni může dotknout několika tisíc lidí, mělo by nás to více než dosud zajímat. Ale takových věcí je v ústavě spousta, třeba rozdíl objemu moci prezidenta a Státní dumy a jiných orgánů celé Ruské federace.

Podobně těžké jako komentovat Ústavu Ruské federace je i komentovat dění ve Spojených státech, neteř nebo že řádí koronavirus a počty obětí neustále rostou. Anebo pokud jde o nějakou inteligentnější kritiku Spojených států, nebo o pokus o inteligentnějšího zpravodajství, tak víme, že se v USA objevilo více než 100 významných univerzitních profesorů a různých prominentních osob z kulturního a společenského života, které volají po tom, aby se situace v USA uklidnila a téměř jako kdyby napodobovali Chartu 77, kde se nevolalo po boji proti Číně a komunismu, ale po dialogu státní moci s občany nebo občanů s občany. Tady občané volají po tom, aby bohatí a mocní se pokusili situaci uklidnit a uvědomili si, že útoky proti historii USA, kterým se vyčítá i Kryštof Kolumbus mohou degradující společenské uspořádání. Zase neznáme text, známe jenom selektivní vybrané teze a hlavně se upozorňuje na to , že mezi podepsanými je Noam Chomsky, kterému je 91 let, který je u nás už několik desetiletí označován jako komunista nebo alespoň levičák. Tím se na ten manifest háže špína, že je to cosi jako boj levice pravice. Není to tak, je to výzva amerických občanů a upozornění na to, že by měli vzít rozum do hrsti a začít se jinak chovat.

A u nás, možná je to způsobeno dovolenými v médiích, se dozvídáme, že se nám už šikují další prezidentští kandidáti a trošku se zanedbává to, že budou volby regionální, ty budou dokonce dříve, stejně jako doplňující volby do Senátu. Pro politické komentátory je pohodlné psát o tom jestli se hokejista stane prezidentem, zda se jím nestane generál s nablýskanými epoletami a nebo dokonce zda se prezidentem nemůže stát novum české politiky pan senátor Vystrčil, který se rozhodl jet na Taiwan.

Najednou se stává, že jeden ze zakladatelů ODS, dlouhá léta nevýznamný politik, který žije nejen s politickou stranou, kterou zakládal, ale je i obětí jejích proměn, a najednou se stává nositelem jiné ideologie, než kterou ta strana prezentovala v dávné i nedávné minulosti, tak už je najednou v té lidské bídě a nedostatku politických osobností považován, alespoň některými jeho stranickými kamarády, za potenciálního kandidáta na prezidenta. Za takového stavu je všechno možné, ať už to bude hokejista, generál nebo senátor, ale uvidíme jak se na to budou tvářit jiní, kteří chtěli být prezidentem a neuspěli, ale jistě je touha po funkci a pobytu v Lánech zřejmě neopustila.

Reklama: