Vladimir Vladimirovič Putin k summitu jaderné pětky

MOSKVA | Když ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin hovořil o záměru svolat summit jaderné pětky stálých členů Rady bezpečnosti OSN (RB OSN), uvedl, že se v mezinárodních záležitostech nahromadilo hodně nejasností, které si vyžadují pozornost těchto zemí. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik | Michajl Klimentjev

Dodal také, že tato schůzka bude žádaná a užitečná: „V mezinárodních záležitostech se nahromadilo hodně nejasností, které si vyžadují stálou pozornost předních světových zemí, oficiálních jaderných mocností. Proto je taková schůzka, podle mého názoru, aktuální, žádaná a byla by užitečná,“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič v pořadu televize Rossija 1, když hovořil o iniciativě svolat schůzku lídrů stálých členských států RB OSN.

Ruský prezident v červnu zveřejnil návrh na svolání summitu zemí „jaderné pětky“, tedy pěti stálých členských států RB OSN (Ruská federace, Spojené státy, Čánská lidová republika, Spojené království Velké Británie a Severního Irska a Republika Francie).

Podle jeho názoru by se jednalo o aktuální rozhovor o problémech zachování míru, posílení globální a regionální bezpečnosti, o kontrole nad strategickými zbraněmi, a také o společném úsilí v boji s terorismem, extremismem a dalšími velkými výzvami a hrozbami. „Zájem o tuto schůzku projevili všichni účastníci skupiny. Rozhodnutí o termínu a místu konání summitu má být přijato po odsouhlasení programu, informovalo ruské ministerstvo zahraničí,“ dodává agentura.

Reklama: