Rusko vyvíjí motor pro lety za hranice sluneční soustavy

MOSKVA | Rusko aktivně vyvíjí jaderný kosmický motor, aby v budoucnu posílalo těžké kosmické lodě na vzdálené planety sluneční soustavy i dále, řekl v pondělí generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Olegovič Rogozin. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dmitrij Olegovič Rogozin

„A pouze tento druh výkonného motorového potenciálu, který umožňuje práci iontového motoru, jen to umožní kosmické lodi dosáhnout planet sluneční soustavy a možná v budoucnu překonat hranice sluneční soustavy,“ řekl v interview pro rádio Komsomolská pravda.

Rogozin, Dmitrij Olegovič zdůraznil, že na tradičních chemických motorech – kyslíko-petrolejových nebo vodíkových – nebude možné letět na vzdálené planety: „To je cesta k rozvoji jaderné kosmické energie,“ dodal generální ředitel společnosti Roskosmos.

Nyní odborníci podniků Roskosmos vytvářejí dopravně-energetický modul na základě jaderného energetického pohonného systému megawattové třídy. Technický komplex pro přípravu družic s dopravně-energetickým modulem má být postaven na kosmodromu Vostočnyj s uvedením do provozu v roce 2030.

V lednu 2020 společnost Roskosmos informovala o plánech na vypuštění v roce 2030 jaderného remorkéru na oběžnou dráhu za účelem provedení letových zkoušek. Poté se plánuje zahájení hromadné výroby a komerčního využití.

Reklama: