Ruský S-400 vyšrouboval cenu americké F-35

ANKARA | Náklady na program výroby páté generace amerických stíhaček F-35 Lightning II se po vyloučení z něho tureckých dodavatelů zvýší o 600 milionů USD, a navíc povedou ke zvýšení cen za každé takové letadlo o 7–9 milionů USD, uvádějí noviny Milliyet hodnocení vedoucího sekretariátu tureckého obranného průmyslu Ismaila Demira.

S-400 možná zničí F-35 bez jediného výstřelu

Úředník také ujistil, že turecká strana bude udržovat v tajnosti před Spojenými státy údaje týkající se protiletadlového raketového systému S-400 Triumf zakoupeného od Ruska, a naopak nedopustí žádné úniky, týkající se F-35 Lightning II, do Ruska, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Demir prohlásil, že americký přístup k problému spočívá v tom, že „my [americká strana] známe riziko [úniku do Ruska], jsme si stoprocentně jistí, jsme o tom přesvědčeni“.

„Ale oni se nás nesnaží přesvědčit. Nepotřebují to. Nechtějí s námi spolupracovat, aby nás přesvědčili [o existenci takového rizika],“ řekl šéf sekretariátu.

Matthew Bromberg, prezident útvaru Military Engines americké Pratt & Whitney, která vyvinula a vyrábí motor pro F-35 Lightning II, během červencového rozhovoru pro Aviation Week & Space Technology prohlásil, že do roku 2023 společnost definitivně naladí dodávky 188 prvků energetické jednotky F135, jejíž výroby se účastní Turecko.

V témže měsíci bývalý zástupce velitele vojsk protivzdušné obrany Pozemních vojsk SSSR, generálporučík Alexandr Luzan, připustil, že cílem tureckých zkoušek Triumfu S-400 je najít „slabá místa“ tohoto systému. Zároveň odborník ujistil, že je technicky nemožné extrahovat technologie z S-400 Triumf.

V lednu portál Flight Global s odkazem na prohlášení zástupce americké korporace Lockheed Martin, hlavního vývojáře a výrobce F-35 Lightning II, uvedl, že cena jednoho F-35 Lightning II klesla na historicky nízkou hodnotu 77,9 milionu USD a prodej stíhaček je ohrožen vysokými náklady na letovou hodinu ve výši 35 tisíc dolarů.


Dodávky S-400 způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a Spojenými státy. USA požadovaly, aby se Turecko dohody vzdalo a místo toho koupilo americké raketové komplexy Patriot. V opačném případě Washington nevyloučil možnost odložení, anebo zrušení prodeje stíhacích letounů F-35 Ankaře.
Turecko však odmítlo přistoupit na ústupky.
Jisté znepokojení ohledně dodávek ruských systémů protivzdušné obrany vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Podle jeho slov „existují reálné problémy“ spojené s neslučitelností S-400 se systémy NATO a „potenciálním rizikem pro spojenecká letadla“. Turecko odpovědělo, že zakoupilo S-400, protože nechce být věčným žadatelem u Aliance.

Reklama: