Čína obvinila Brity z porušení mezinárodního práva

PEKING | Diplomacie Čínské lidové republiky odsoudila rozhodnutí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska pozastavit na neurčitou dobu vydávání zločinců do Hongkongu. Krok britských úřadů označila za porušení mezinárodního práva a norem, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Čína odsoudila britskou agresi

Dříve ministr zahraničí Spojeného království Dominic Raab informoval, že po konzultacích s ministrem vnitra, ministrem spravedlnosti a generálním prokurátorem britská vláda okamžitě a na neurčitou dobu pozastaví plnění dohody o vydávání zločinců.

Raab zdůraznil, že britské úřady nemají v úmyslu obnovit platnost dohod, dokud nedostanou jasné a pevné záruky, že vůči občanům vyhoštěným z Británie nedojde ke zneužívání pomocí zákona o národní bezpečnosti.

„Britská strana šla ještě dále nesprávnou cestou a ignorovala oficiální stanovisko Číny (…) Opět porušila mezinárodní právo a základní pravidla upravující mezinárodní vztahy, otevřeně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny s pokusem překazit plnění zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu a podkopat prosperitu a stabilitu města. Čínská strana to rozhodně odsuzuje,“ uvádí se v prohlášení čínské ambasády v Londýně.

Zdůrazňuje se také, že vláda Číny trvá na svém odhodlání uplatnit zákon o národní bezpečnosti pro Hongkong, chránit zájmy národní suverenity, bezpečnosti a rozvoje, odporovat vnějším zásahům: „Čína naléhá na britskou stranu, aby okamžitě přestala jakkoli zasahovat do vnitřních záležitostí Hongkongu, které jsou vnitřní záležitostí Číny,” uvedli v čínské ambasádě s tím, že Londýn bude čelit následkům, jestli bude pokračovat po chybné cestě.


Hongkongský zákon o ochraně národní bezpečnosti vstoupil v platnost 30. června a stanoví pravidla pro prevenci a trestání čtyř druhů trestných činů spáchaných ve městě, tedy za separatistické aktivity, pokusy o podkopání státní moci, teroristickou činnost a domlouvání se se zahraničními státy nebo síly za účelem ohrožení národní bezpečnosti.
Zákon vyvolal nespokojenost protivládních sil v Hongkongu a řady západních činitelů, kteří ho považují za touhu Pekingu zpřísnit kontrolu nad autonomií.
Hongkong se vrátil pod kontrolu Číny v roce 1997 a od té doby má rozsáhlou autonomii. Centrální vláda Číny řídí region podle zásady „jedna země, dva systémy“. Dle společného prohlášení Velké Británie a Číny si Hongkong do roku 2047 zachová širokou autonomii. Jak bude bývalá britská kolonie řízená po tomto období, stále není známo.

Reklama: