Nápad vlády je totalitní! Občané v karanténě nesmí přijít o volební právo

PRAHA | Poslanci TOP 09 nesouhlasí s tím, aby kvůli pandemii přišli o volební právo občané v karanténě. Vyzvali proto dnes dopisem ministry vnitra a zdravotnictví, aby přišli s řešením, které umožní hlasovat i lidem v karanténě. Jedním z možných řešení je využití speciálních týmů s mobilními hlasovacími urnami. K věci má jasné stanovisko i KDU-ČSL.

Když píčus potká píčuse – Nadvláda debilů Babiše (vpravo ten chumaj) a Hamáčka (zločinec vlevo)

„Již dlouho říkáme, že současná koronavirová krize může ohrozit volební právo řady lidí, kteří budou v době voleb v karanténě. Tento problém se snažíme řešit, proto jsme již začátkem června navrhovali předřazení a rychlé projednání zákona o korespondenční volbě, který by umožnil hlasovat na dálku. Tento zákon však vládní poslanci odmítli projednat, proto by nyní měl stát zajistit bezpečný způsob hlasování pro všechny, kdo nebudou moci přijít do volební místnosti,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslanci v dopise uvádějí, že za klíčovou pokládají úlohu hlavního hygienika, jenž by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občanům v karanténě. Za jednu z cest považují využití speciálních mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek. Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci, zajišťující vysoký standard ochrany.

„Jen tak říct, že lidé v karanténě nebudou moci na podzim hlasovat, je výraz vládní lhostejnosti. Když už vláda odmítla korespondenční hlasování, budeme chtít alespoň, aby lidem v karanténě bylo umožněno hlasovat za speciálních podmínek. Tahle situace je řešitelná, jedno řešení sami navrhujeme. Rádi však podpoříme i jiná vhodná řešení, která nezkrátí občany o jejich ústavní právo,“ uvádí poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Lidovci kritizují nápad vlády, který by zamezil lidem v karanténě kvůli koronaviru volit v podzimních krajských a senátních volbách. Lidé by tak přišli o své ústavní nezpochybnitelné právo volit.

„Takhle začíná totalita,“ nevěřícně komentoval extremistický návrh vlády europoslanec a místopředseda Tomáš Zdechovský.

Lidovci pokládají nápad vlády za nebezpečný a totalitní. Naprosto nesouhlasí s prohlášením náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, který uvedl, že pokud krajská hygienická stanice nařídí karanténu, tak je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. Podle Mlsny v takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna. „Vláda musí zařídit, aby lidé s volební právem mohli splnit svou občanskou povinnost, jinak nepůjde o férové a svobodné volby,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nepochopitelné je i vyjádření vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který dnes prohlásil, že vláda do podzimních voleb nestihne prosadit změny, které by umožnily hlasovat lidem v karanténě a současně zamezily rizikům přenosu covidu-19. „Je to alibistické prohlášení. Už několik měsíců se mluví o tom, že může na podzim přijít druhá vlna. Vláda tak měla dostatek času na to, aby připravila změny, které by zaručily lidem možnost volit v podzimí volbách do zastupitelstev a do Senátu,“ doplnil předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

Reklama: