Francie nezakáže investice Huawei do svých sítí 5G

PAŘÍŽ | Francie nezakáže Huawei investovat do Francie, oznámil to v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Britské úřady dříve odmítly použití zařízení čínské společnosti při rozvoji sítí 5G. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace: RCR Wireless

„Nezakážeme společnosti Huawei investovat do 5G,” řekl Le Maire s tím, že Francie bude také bránit své strategické zájmy, což předpokládá i ochranu francouzských podniků. Současně však francouzský ministr zkritizoval Peking za údajné porušení práv menšin v zemi.

Úřady Velké Británie 14. července oznámily, že mají v úmyslu odmítnout použití zařízení Huawei v budování národní komunikační infrastruktury. Koncem letošního prosince nebudou britští operátoři moci kupovat od Huawei produkty pro 5G a do roku 2027 všechna zařízení čínské společnosti v dotyčných sítích budou nahrazeny analogy od dalších společností.

“Vláda souhlasí s hodnocením (Národního centra kybernetické bezpečnosti, NCSC) a je přesvědčena, že nejlepším způsobem, jak zajistit bezpečnost našich sítí, je zastavit použití nového zařízení Huawei operátory při nasazení sítí 5G,“ uvedl v Dolní sněmovně britského parlamentu Oliver Dowden, britský ministr digitálních technologii.


Huawei se stal hlavním cílem americké obchodní války proti Číně. Americké úřady obvinily společnost z finančních podvodů, praní špinavých peněz a porušení amerických sankcí vůči Íránu. V srpnu 2018 prezident Trump zakázal vládním agenturám používat zařízení vyráběná společností Huawei a její dceřinou společností ZTE.
Spojené státy také žádají od svých spojenců, aby se vzdali zařízení čínské společnosti a trvají na tom, že ta mohou ohrožovat jejich národní bezpečnost. Bezpečnostní orgány České republiky též naznačovaly, že Huawei představuje bezpečnostní hrozbu pro zemi.

Reklama: