Ožrala a děvkař Havel kina nespasí

Mainstreamová média pějí ódy a vychvalují do nebes nový životopisný film Havel. Podle nich se jedná o filmovou událost sezóny. Jenže jako obvykle je přání otcem myšlenky.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Portrét moralisty, který žádnou morálku neuznával. Roky do listopadu 1989 se věnoval chlastání se svými kumpány a podvádění zákonné manželky Olgy, bez které by nebyl nic. Jen kbelík pochybovačných výkalů a zvratků předstírající uměleckou a divadelní šmíru.

Ona nepochopitelná gloriola Václava Havla byla záměrně šířená v zahraničí, kde je Havel paradoxně uznáván a uctíván dodnes. Teď se tento obraz snaží vtlouct do hlav mládeže, která Havla nezažila a zná ho maximálně z čítanek a učebnic dějepisu pro školy s plnou inkluzí.

Nebude žádným překvapením, když filmový Havel skončí velkým propadákem. Stejně jako skončil skutečný Havel. Stane se symbolem vlastizrady, ubohosti a věrolomnosti. Může si hrát na cokoliv. Dokonce i na letiště. My o něm ale víme své. Nám dějiny retušovat nemusí a žádné omluvy pro jeho morální a charakterové nedostatky nemohou vyvážit jeho skutky.

lidské prase?

Reklama: