Bude odplata drastická? Spojené státy nařídily uzavřít čínský generální konzulát v Houstonu

HOUSTON | Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států (SS) Morgan Ortagus oznámila, že Washington nařídil uzavření generálního konzulátu Čínské lidové republiky (ČLR) v Houstonu. Důvodem má být to, aby ochránili americké duševní vlastnictví a americké důvěrné informace, píše Sputnik.

Morgan Ortagus – Inteligencí vhodná leda na felaci | repro: CNN

„Nařídili jsme uzavření konzulátu Čínské lidové republiky kvůli ochraně amerického intelektuálního vlastnictví a amerických soukromých informací,“ prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagus.

Podle dané mluvčí SS nemají v úmyslu tolerovat porušování suverenity ČLR a zastrašování občanů země. Ortagus také dále zdůraznila, že americký vůdce Donald John Trump trvá na principech spravedlnosti a reciprocity ve vztazích mezi SS a Čínou. Tak se brutální odvetě ze strany Číny asi divit nebude.

Wang I | foto: gwytb.gov.cn

Čínské ministerstvo zahraničí již dříve informovalo, že SS požadovaly, aby Čína uzavřela generální konzulát v texaském velkoměstě Houstonu a nečekaně požádaly i o přerušení všech jeho aktivit.

Jak uvedl mluvčí daného resortu Wang Wen-pin, Čína bude na tento požadavek nezbytně a odůvodněně reagovat. Americký krok totiž označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy. Spojené státy měly dle ministerstva dát konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny. „Jednostranné uzavření čínského generálního konzulátu v Houstonu je bezprecedentní eskalací vztahů s Čínou,“ řekl mluvčí na briefingu. Následně Peking vyzval Washington, aby toto rozhodnutí okamžitě zrušil, jinak bude následovat drastická odvetná opatření.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Reklama: