Je Česko opět jen německým protektorátem?

Po tom, co vyjednal premiér Babiš na právě skončeném summitu, některé ekonomické otázky úplně ztratily význam. Třeba všechno, co se týká rozpočtového deficitu. Dluh, který byl České republice administrativně přidělen, je tak obrovský, že už je úplně lhostejné, kolik peněz k tomu ještě rozhází česká vláda.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Místo toho se vynořují úplně nové okruhy problémů: Co nejhladší vyhlášení státního bankrotu. Neexistuje žádný jiný způsob, jak se těch dluhů zbavit. Jak co nejvíce zmírnit dopady státního bankrotu na vlastní občany.

Otázka vyvlastňování zahraničních majetků. Česká hospodářská politika bude nově schvalována v Berlíně, takže je prakticky jisté, že Němci zopakují velmi úspěšnou řeckou cestu. To znamená, že nás přinutí privatizovat státní vlastnictví německým firmám za symbolickou hodnotu. A je toho ještě dost – elektrárny, silnice, povodí, lesy…To bude zapotřebí dříve či později napravit.

To jen z toho, co mě napadlo v první chvíli. Těch otázek je celá řada. Tak schválně, kolik se teď najde ekonomů schopných se do něčeho takového pustit. Moje prognóza je, že budou tyhle skutečné problémy ignorovat a nadále produkovat spisy o výhodách vyrovnaného státního hospodaření.

Reklama: