V obklíčení nemehly; Dorazila druhá vlna strachu

Vláda tvrdí, že se řídí doporučením hygieniků. Hygienici tvrdí, že rozhoduje vláda. Zodpovědnost si přehazují jako horký brambor. Nikdo neodstoupí.

MUDr. Jan Hnízdil | repro: facebook JH

Vzpomínám na motivaci, která mě a spolužáky vedla ke studiu medicíny. Všichni jsme toužili dělat chirurgii, kardiologii, internu, jezdit na záchrance… dělat špičkovou, oslňující medicínu. Nevzpomínám si ani na jednoho, který by se chtěl stát ministrem zdravotnictví nebo špičkovým hygienikem.

Na hygienu šli buď teoretici – badatelské typy, nebo ti, kteří chtěli titul, ale nelákala je práce s pacienty. Nijak nezpochybňuji důležitost práce hygieniků. Většinou to jsou slušní, ochotní a pracovití lidé. Většinou dámy, často před penzí. Náplní jejich práce je převážně prevence, sledování znečistění ovzduší a pitné vody, hladiny hluku, vydávání různých potvrzení a povolení.

S moderními počítačovými technologiemi si zrovna netykají. Shodou náhod se teď dostaly do ohniska boje proti koronaviru. Mají moc zavřít školy, festivaly, hranice, doly, ústa…Mají moc, jakou nikdy neměly. Neuvědomují si dosah svých rozhodnutí. Nenesou za ně žádnou zodpovědnost. Všechno zdůvodní zákonem o ochraně veřejného zdraví. Škody způsobené chaotickými a nekvalifikovanými rozhodnutími vláda odškodní penězi, které neexistují.

Mnozí odborníci a vládní představitelé neumějí zacházet se svojí mocí. Zasévají strach. Neuvědomují si, jak zničující vliv mají jejich výroky a rozhodnutí na životy lidí. Nebezpečí tkví v tom, že jejich děsivým prognózám začneme časem věřit a stanou se součástí našeho života.

Dorazila druhá vlna strachu

Zrůdy przní i naše děti!


Náhle zavedená opatření v Moravskoslezském kraji v důsledku rozhodnutí místní hygieny mě mrzí… Hlavní hygienička absolutně nezvládla komunikaci s místní samosprávou i s veřejností…Tu odpovědnost má krajská hygiena. Je na nich, jak postupují,“ zlobí se ministr Vojtěch a krajskou hygieničku Svrčinovou vyzývá k rezignaci.

Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív… Podívejte, pokud někdo bude chtít, tak klidně odejdu. Já už mám do důchodu kousek. Ale důvod k rezignaci nevidím,“ brání se Svrčinová.

Nevidím důvod, proč bych měl odstoupit,“ vzkazuje Vojtěch demonstrujícím Ostravákům a politikům ODS, volajícím po jeho rezignaci.

Nová opatření jsou zbytečná a přehnaná. Umírá násobně méně lidí, než na jaře,“ říká epidemiolog profesor Jiří Beran, ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

V říjnu opět nasadíme roušky a na noc zavřeme restaurace, lidé by se měli vrátit na home office,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví.

Mezi oběma pány je rozdíl jako mezi Mariánským příkopem a Mount Everestem. Ne jedné straně nevládní, zkušený, moudrý a uvážlivý Beran. Na druhé straně provládní, vystrašený a strašící Maďar.

Reklama: