Čína zahájila svoji první misi průzkumu Marsu

PEKING | Čína vypustila první kosmickou sondu na průzkum Marsu, která dostala název Tianwen-1 (Otázky k nebesům 1). Informuje o tom zpravodajská agentura Čínské lidové republiky Sin-chua.

Nosná raketa Chang Zheng 5 (Dlouhý pochod 5) odstartovala ve čtvrtek v 12:41 místního času (06:41 SELČ) z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Čínské úřady potvrdily, že start byl úspěšný. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle předběžných výpočtů kosmické sondě potrvá sedm měsíců, než se k Marsu dostane. Raketa do vesmíru vynesla družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Přistání na Marsu by mělo proběhnout v dubnu nebo květnu příštího roku.

Čínská mise předpokládá vystoupení na oběžnou dráhu Marsu, přistání a pohyb po povrchu planety. První údaje sonda na Zemi předá v roce 2021. V případě úspěchu vědci dokáží prozkoumat atmosféru, reliéf, geologické charakteristiky a specifika magnetického polce, což pomůže k získání klíče k vyřešení záhady původu a evoluce rudé planety a celé Sluneční soustavy.

Zároveň hlavním cíle mise je nalezení na Marsu možných příznaků života a také pomoc vědcům v pochopení, jestli se podmínky na planetě mohou v budoucnu změnit tak, aby byla obyvatelná lidmi.

Reklama: