Americká stíhačka F-15 zasáhla proti íránskému dopravnímu letadlu. Muselo přistát a několik lidí utrpělo zranění

TEHERÁN | Na internetu se objevila videa incidentu s americkou stíhačkou a íránským osobním letadlem. Svůj komentář k situace poskytlo velení Pentagonu. Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Záběry ukazují nepořádek v kabině osobního letadla, někteří cestující sedí v záchranných vestách, jedno dítě má ovázanou hlavu, muž ukazuje krvavou ránu na své hlavě. Na druhém videu natočeném přes okénko je vidět vojenské letadlo, které létá velmi blízko.

Letoun F-15 amerického letectva se nebezpečně přiblížil k osobnímu letounu Mahan Air, který letěl z Teheránu do Bejrútu. K incidentu došlo v oblasti Al-Tanf nad územím Sýrie, kde sídlí americké jednotky (Damašek jejich přítomnost v zemi neschválil).

Pilot íránského letadla se snažil vyhnout střetu, kvůli čemuž utrpělo zranění několik lidí. Letadlo přistálo v Bejrútu, vysadilo cestující, natankovalo a poté se vrátilo do Teheránu.Pentagon uvedl, že „profesionální zachycení bylo provedeno v souladu s mezinárodními standardy“. Poté, co pilot F-15 identifikoval letadlo jako osobní, se vzdálil do bezpečné vzdálenosti, uvedl úřad. Nad cizím územím, kde jsou Američané považovaní za okupanty? Vrazi to jsou a zmrdi! F-15 měla být sestřelena pilot mrtvý.

„Americký stíhací letoun F-15 na rutinní letecké misi v koaliční oblasti posádky Tanf v Sýrii dnes v noci provedl standardní vizuální prohlídku osobního dopravního letadla Mahan Air v bezpečné vzdálenosti asi 1 000 metrů od letadla. Vizuální kontrola byla provedena za účelem zajištění bezpečnosti koaličního personálu v posádce Al-Tanf,“ uvedlo velení Pentagonu ve svém prohlášení.Americké letectvo porušilo zásady bezpečnosti letového provozu svými kroky proti íránskému osobnímu letadlu, uvedla íránská viceprezidentka pro právní záležitosti Laya Joneydiová.

„Chování stíhaček ve vztahu k letadlu Mahan, které zasáhly proti osobnímu letadlu na území třetí země, je přímým porušením bezpečnosti letecké dopravy,“ cituje agentura IRNA viceprezidentku. Podle ní jsou kroky Spojených států porušením ustanovení Úmluvy o mezinárodním civilním letectví (Chicagská úmluva).

Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že tamní úřady okolnosti incidentu prověřují. Teherán poznamenal, že přijme nezbytná politická a právní opatření, jakmile obdrží další informace.

Reklama: