Čínská vláda v rámci reciproční odvety uzavřela Generální konzulát SS v Čcheng-tu

ČCHENG-TU | V Číně byl oficiálně uzavřen Generální konzulát Spojených států (SS) v Čcheng-tu, informovalo o tom čínské ministerstvo zahraničí, píše Sputnik.

Ilustrační snímek

Zástupci místních úřadů poté vstoupili do prostoru konzulátu hlavní branou a převzali ho do své péče, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Televize CGTN sdělila: „Skupina zaměstnanců diplomatické mise opustila budovu asi v 6:00 a v 6:18 byla spuštěna americká vlajka. Nejzazší termín poskytnutý čínskou vládou na zavření generálního konzulátu vypršel v pondělí v 10:00.“

​Americká diplomatická mise v Čcheng-tu byla otevřena v roce 1985 pro jihozápadní část země, včetně provincie S’-čchuan, Jün-nan, Kuej-čou, Tibetskou autonomní oblast a také město Čchung-čching.

Dne 21. července zavřely USA čínský generální konzulát v Houstonu, což vysvětlily nutností ochrany duševního vlastnictví a osobních dat Američanů. V Pekingu to označili za politickou provokaci a slíbili rozhodné odvetné kroky.

Příští den čínské ministerstvo zahraničí informovalo americkou ambasádu, že se Čína rozhodla odvolat licenci na úřad a činnost Generálního konzulátu SS v Čcheng-tu a také vytyčila konkrétní požadavky vůči konzulátu ohledně zastavení jakékoli činnosti a akcí. Čínské ministerstvo zdůraznilo, že jeho požadavek je legitimní a nutnou odpovědí v rámci mezinárodního práva.


Reklama: