Ruskou základnu na Měsíci postaví roboti

MOSKVA | Ve výstavbě a obsluze ruské základny na Měsíci bude použita kosmická robotechnika, sdělil v rozhovoru pro Sputnik výkonný ředitel vědeckovýrobní společnosti Androidní technika (podnik, který vyvinul robota Fjodora) Jevgenij Dudorov.

Rus na Měsíci – stejným stylem jako Američan

„Na ISS dnes všechno dělají kosmonauti, ale na Měsíci je použití robotů maximálně odůvodněno. Kosmonaut může pracovat na Měsíci týden nebo dva. Ale roboti budou obsluhovat kosmickou infrastrukturu mezi směnami pilotovaných výprav. Budou stavět obydlí, vykonávat další práce,“ cituje jej světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na Měsíci mají být použity robototechnické stroje všech druhů. „Mají to být antropomorfní roboti, systémy na kolovém podvozku, pro práci s manipulátory. Tyto práce mají být maximálně automatizované,“ poznamenal Dudorov.

Nový ruský kosmický robot vyvíjený místo robota Fjodora nebude řídit novou ruskou kosmickou loď Orel během letů na oběžnou dráhu, jak se to předpokládalo dříve, a je možné, že poletí k ISS nikoli vsedě v křesle jako Fjodor, ale rozmontovaný, sdělil Dudorov.

„Robot sedící v křesle a mačkající tlačítka nemá přirozeně smysl. Let Fjodora již poskytl potřebná data: jak dokáže zatížení při startu a beztíže ovlivnit robototechnické systémy, které problémy mohou vzniknout. Proto, bude-li taková možnost, poletí robot uvnitř lodi, ale nebude plnit během letu žádné úkoly,“ sdělil Dudorov.

Ruský program práce na Měsíci zahrnuje široké použití automatických zařízení. Nejbližší ruský start k Měsíci automatické meziplanetární stanice Luna 25 se plánuje v roce 2021. Pak má být vypuštěn přístroj Luna 26 a Luna 27, v letech 2024 a 2025. Luna 27 má vybrat místo pro ruskou základnu na Měsíci. Výsadek ruského kosmonauta na Měsíci se plánuje v roce 2030.

Robot Fjodor se vydal do vesmíru 22. srpna 2019 na kosmické lodi Sojuz MS-14. Na palubě ISS byl otestován v automatickém režimu a také ovládaný kosmonauty. 7. září se Fjodor vrátil na Zemi.

Dnes vyvíjejí v Rusku nového robota v rámci projektu Teledrod. Má to být antropomorfní robot bez nohou, který bude pracovat na povrchu ISS. V únoru 2020 byla zveřejněna zpráva o ukončení technického projektování tohoto ro

Reklama: