Čína navrhuje Indii spojenectví proti Spojeným státům

NOVÉ DILLÍ | Indie by měla rozhodně podpořit demokratizaci a legalizaci mezinárodních vztahů, a udělat to spolu s Čínou, sdělila v pondělí mluvčí čínského velvyslanectví v Indii Ji Rong, cituje mluvčí světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin, Naréndra Módí a Si Ťin-pching | repro: The Wire

„Čína a Indie by se měly rozhodně bránit jakémukoli pokusu otočit kolo dějin, pevně vzdorovat hegemonismu a politice moci, rozhodně prosazovat demokratizaci a legalizaci mezinárodních vztahů,“ uvedla Rong v sérii tweetů, kde také upozornila na odhodlání Pekingu hledat novou cestu k mírovému urovnání a výhodnému partnerství.

Prohlášení přichází poté, co Indie a Spojené státy (SS) začaly zvyšovat úroveň spolupráce, včetně námořních cvičení v blízkosti Malackého průlivu, kterým Čína dováží asi 80 procent energetických zdrojů.

Podle mluvčí čínského velvyslanectví se řada politiků v SS dívá na Čínu v rámci mentality dob studené války a ideologické konfrontace. „Spojené státy se opakovaně odvracely od mezinárodních smluv a organizací a selektivně aplikovaly mezinárodní právo. Mezinárodní společenství ví, kdo opravdu vytváří problémy a je hrozbou,” tweetovala Ji Rong.

Minulý týden v Londýně americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil záměry administrativy Bílého domu vybudovat koalici zemí, která by tlačila na Čínu, aby změnila svou politiku. Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar však navrhl, aby americká diplomacie nesměřovala pouze na vytvoření aliancí, ale směřovala úsilí na mnohostrannou mezinárodní spolupráci.

Sputnik připomíná, že Čína a Indie stále jednají o rozvedení sil podél tzv. linie aktuální kontroly v Himalájích, kde došlo ke zvýšení napětí poté, co se 15. června v oblasti Ladak střetli indičtí a čínští vojáci. Incident si vyžádal jak raněné, tak i mrtvé. „Čínská strana označila za vinné indické vojáky, kteří údajně nezákonně překročili linii kontroly, čímž se dopustili provokace. Indické ministerstvo však uvedlo, že ke střetu došlo v důsledku pokusu čínské strany jednostranně změnit konsenzus ohledně dodržování linie aktuální kontroly v údolí řeky Galvan,“ uzavírá ruská agentura.

Reklama: