Íránské revoluční gardy provedly rozsáhlá vojenská cvičení na maketě americké letadlové lodi

TEHERÁN | Íránské revoluční gardy v úterý Hormuzském průlivu a provincii Hormozgán provedly rozsáhlá vojenská cvičení. Přítomni byli také vysoce postavení příslušníci íránské elitní složky. Informuje Sputnik.

„S cílem zvýšení úrovně své bojové pohotovosti Íránské revoluční gardy provedly úspěšná cvičení Velký prorok 14. Cvičení proběhla v provincii Hormozgán, v zóně Perského zálivu a západní části Hormuzského průlivu, na souši a moři, ve vzduchu a vesmíru,” prohlásil mluvčí cvičení Abbas Nilforoshan.

Zveřejněné video ukazuje zásahy íránských raketometů, vrtulníků, vojenských člunů a potápěčů. Na záběrech lze vidět i maketu letadlové lodě, která byla během cvičení použita. Dříve o rozmístění makety letadlové lodi informovala Associated Press. Uvádělo se, že připomíná americká bojová plavidla třídy Nimitz, ale je menší z hlediska rozměrů.

Připomeňme, že v polovině letošního března Centrální velitelství amerického námořnictva oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v Perském zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí. Íránské revoluční gardy však uvedly, že odpovědnost za provokace nesou Američané.

Po incidentu následoval rozkaz prezidenta SS Donalda Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které na moři překáží americkým silám. Teherán varoval před ozbrojenou odvetou v případě ohrožení svých plavidel, Námořnictvo Spojených států přitom označil za teroristickou sílu.

Reklama: