FSB zlikvidovala islamistickou buňku ve Volgogradské oblasti

VOLGOGRAD | Pracovníci FSB společně s Ministerstvem vnitra RF a Ruskou národní gardou zlikvidovali islamistickou buňku mezinárodní extremistické organizace Tablighi Jamaat působící ve Volgogradské oblasti, informovalo Centrum pro styk s veřejností FSB.

Podařilo se zadržet organizátora buňky a pět jejích členů, uvádí se ve zprávě. Bylo proti nim zahájeno trestní řízení podle paragrafu Organizování činnosti extremistické organizace, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

U zadržených byla nalezena a zabavena extremistická literatura a další dokumenty potvrzující jejich zapojení do Tablighi Jamaat. Nyní se řeší otázka předběžného opatření vůči zadrženým osobám. Bezpečnostní orgány pokračují ve svých operativních a pátracích akcích. Organizace Tablighi Jamaat je v Rusku zakázána od roku 2009. Nejvyšší soud rozhodl, že její členové se snaží roztříštit území země a diskriminovat Rusy z náboženských důvodů.

Vepř šoustá Mohameda | foto: freedomdaily.com

Je to již pošesté, co během posledního měsíce FSB zasahovala proti radikálním islamistům v Rusku. Dne 27. července bylo uveřejněno, že Federální bezpečnostní služba spolu s ministerstvem vnitra a vyšetřovacím výborem zabránily činnosti teroristické organizace, která plánovala teroristický útok na jednom z míst shromažďování lidí v Moskvě.
Terorista byl zabit při pokusu o jeho zatčení – byl nalezen v oblasti opuštěných garáží v Chimkách. Podle informací FSB „začal střílet na policisty z automatické střelné zbraně“ a odvetnou střelbou byl zneškodněn. Při ohledání místa události byl u muže nalezen samopal AKS-74U, tři plné zásobníky, dva granáty F-1 a 1 granát RGD.

Ukázalo se, že pachatelem byl občan jedné ze zemí Střední Asie, který žil v hlavním městě v pronajatém bytě. V Moskevské oblasti byl zadržen i jeho bratr, který hledal příbuzného, aby mu zabránil v cestě do Sýrie „s cílem účasti v mezinárodní teroristické organizaci (MTO) zakázané v Rusku“.

Dne 22. července FSB zabránila teroristickému útoku na bezpečnostní orgány v Kabardsko-Balkarsku, který plánovali členové teroristické skupiny Islámský stát (IS), zakázané v Rusku. Pracovníci tajných služeb identifikovali čtyři militanty v Čegemské oblasti. Při zadržení kladli pachatelé ozbrojený odpor a byli zneškodněni. Na místě přestřelky našly bezpečnostní síly samopal, karabinu, dvě pistole a střelivo. V konspiračním bytě útočníků v Nalčiku bylo nalezeno amatérské výbušné zařízení připravené k použití, výbušniny a komunikační zařízení obsahující korespondenci s militanty IS, kde byl projednáván plánovaný teroristický útok.

Dne 17. července FSB zabránila teroristickému útoku v Chabarovsku. V důsledku přijatých opatření byl zadržen občan jedné ze středoasijských republik, narozený v roce 1988, který na příkaz vůdců mezinárodních teroristů plánoval spáchat teroristický útok s použitím zápalných zařízení na místech shromažďování lidí. Byly zabaveny Molotovovy koktejly, chladné zbraně a vlajka mezinárodní teroristické organizace. Bylo zjištěno, že telefon zadržené osoby obsahuje videozáznam jeho tzv. přísahy vůdcům teroristů a korespondenci s projednáváním plánovaného teroristického útoku.

Dne 13. července bylo uveřejněno, že během speciální operace v Azovském okrese Rostovské oblasti pracovníci FSB zabránili teroristickému útoku. Byla identifikována buňka teroristické skupiny Islámský stát, zakázané v Rusku. Tvořilo ji šest obyvatel regionu z řad občanů jedné ze středoasijských zemí a Ruska, kteří připravovali útoky na policisty a plánovali teroristické činy ve zdravotnických zařízeních a vzdělávacích institucích. Vůdce skupiny kladl při zadržení odpor, začal střílet ze samopalu Kalašnikov a odpálil improvizovanou výbušninu, v důsledku čehož byl smrtelně zraněn. Zbývajících pět pachatelů bylo zadrženo. Mezi bezpečnostními silami a civilisty nejsou žádné ztráty. Během prohlídek byly u zadržených nalezeny samopaly, střelivo, další improvizované výbušné zařízení a drogy.

Reklama: