Z kosmodromu Bajkonur startoval Proton-M na svůj nejdelší let

MOSKVA | Ruská těžká nosná raketa Proton-M s telekomunikačními družicemi Express-80 a Express-103 v noci na pátek odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Proton-M | © SPUTNIK / RUSSIAN FEDERAL SPACE AGENCY – ROSCOSMOS

Nosná raketa odstartovala až na druhý pokus. Původně se start Protonu plánoval na 30. července. Nicméně byl odložen na 24 hodin kvůli další kontrole agregátů. Podle zdrojů Sputniku problémy byly zaznamenány v horním stupni Briz-M, který má na starosti vynášení družic na oběžnou dráhu.

Briz-M se v pátek večer odpoutá od Protonu ve výšce 16,6 tisíc kilometrů a bude pokračovat v cestě vesmírným prostorem do výšky 54,9 tisíc kilometrů. Celkem let bude trvat 18 hodin a 16 minut. Bude se tak jednat o nejdelší misi Protonu.

Pak budou družice pokračovat samostatně pomocí elektroreaktivních motorů. Expressu-80 cesta na geostacionární orbitu bude trvat 152 dní a Express-103 se tam dostane za 160 dnů. Do provozu mají být uvedený v lednu až únoru příštího roku.

RUSSIAN FEDERAL SPACE AGENCY – ROSCOSMOS

RUSSIAN FEDERAL SPACE AGENCY – ROSCOSMOS

RUSSIAN FEDERAL SPACE AGENCY – ROSCOSMOS

celá fotogalerie ZDE.

Reklama: