Výstavba Nord Stream 2 může pokračovat

KODAŇ | Výstavba plynovodu Nord Stream 2 může být obnovena 3. srpna po uplynutí lhůty pro odvolání proti novému povolení Dánska, ale i pokud bude proti tomuto rozhodnutí podáno odvolání, sdělila novinářům Dánská energetická agentura (DEA).

Nord Stream 2

„Možné odvolání podané u Dánské odvolací rady pro otázky energetiky nebude mít okamžitý odkladný účinek, pokud rada nerozhodne jinak,“ prohlásil regulátor, kterého cituje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DEA dříve oznámila, že provedla změny v povolení pro Nord Stream 2 AG na výstavbu Nord Stream 2 v dánských vodách. Společnost může nyní při realizaci projektu využívat nejen plavidla s dynamickým polohováním, ale také s kotvou. Jak vysvětlila agentura, trasa plynovodu, která má být dokončena, prochází mimo rizikovou zónu kontaktu s chemickými zbraněmi uloženými na dně Baltského moře. Výstavbu Nord Stream 2 však nelze obnovit dříve než 3. srpna, kdy končí lhůta pro odvolání obnoveného povolení Dánska.


Projekt plynovodu Nord Stream 2 předpokládá položení dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně, a to od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.
Proti projektu se postavilo několik států, zejména Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Polsko a USA. Obavy Kyjeva jsou spojené se ztrátou příjmů z tranzitu ruského plynu, Washington je proti realizaci projektu, protože se snaží vnutit Evropě dodávky svého zkapalněného zemního plynu, pobaltské země a Polsko považují projekt za „politicky motivovaný“.
Moskva, Berlín a Vídeň však opakovaně zdůrazňovaly, že plynovod Nord Stream 2 je výhradně komerční projekt, který má za cíl posílit energetickou bezpečnost evropských států.
V prosinci Spojené státy přijaly rozpočet na obranu, který obsahuje sankce proti společnostem podílejícím se na instalaci potrubí, a proto švýcarská společnost Allseas odmítla pracovat.
V reakci na to ruská strana deklarovala svou schopnost samostatně dokončit stavbu pomocí úsilí Akademika Čerského, lodě k pokládce potrubí, která v květnu dorazila do německého přístavu Mukran.
Protože se však práce provádějí v oblasti, kde bylo během druhé světové války potopeno mnoho dolů a střeliva, ruské lodě potřebovaly zvláštní povolení, neboť práce na nich není možná bez ukotvení. Začátkem července dánská vláda povolila dokončení projektu pomocí lodí s kotvením.
Dne 23. července schválil Senát SS rozpočet na obranu na příští rok. Stanovuje zavedení nových sankcí proti společnosti Nord Stream 2. Omezení, která jsou již v platnosti, se vztahují na organizace, které se zabývají pokládkou potrubí, a na zúčastněné pojišťovací společnosti.

Reklama: