OPEC+ chystá riskantní experiment

MOSKVA | OPEC+ začne od 1. srpna testovat udržitelnost zotavení ropného trhu: aliance přejde do druhé fáze dohody o snížení produkce, která odstartovala v květnu a má zmírnit omezení z nebývalých 9,7 milionů barelů denně na 7,7 milionů. Píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Těžební ropná věž | repro: Sputnik

Předpokládá se, že tato fáze potrvá do konce roku a zamezí nadměrnému přehřátí trhu. Jak uvedl ruský ministr energetiky AlexandrV alentinovič Novak, již v červenci byl ropný trh dostatečně vyrovnaný a mohl se dostat do deficitu dodávek díky dohodě OPEC+ a poklesu těžby ropy v řadě dalších zemí.

Řada odborníků však varuje, že vzhledem k novým ohniskům covidu-19 ve světě by takový krok OPEC+ mohl být velmi riskantní.

„Experiment OPEC+ se zvýšením produkce od srpna může mít nepříjemné následky, protože to nejhorší pro poptávku na světovém trhu s ropou ještě není za námi. Opět se dostane do stavu minimálního přebytku a až do prosince na něm nebude nedostatek dodávek,“ domnívají se odborníci společnosti Rystad Energy.

Zkrátka, faktické dohody aliance předpokládají, že v důsledku „dluhů“ za snížení produkce ropy v zemích, které dříve neplnily dohodu OPEC+ a zavázaly se vše kompenzovat v červenci až září, bude skutečné snížení v srpnu vyšší než cílové. Například ministr energetiky Saúdské Arábie princ Abdel Aziz bin Salman odhadl, že v souvislosti s existencí „pětkařů“ by limity OPEC+ v srpnu až září mohly činit 8,3 milionu barelů denně.

K „pětkařům“ dříve patřila Nigérie, Irák, Angola, Kazachstán a řada malých producentů ropy. Pokud OPEC+ zachová vysokou disciplínu a „pětkaři“ splní své sliby, může takové sladění vytvořit určitý nárazník pro trh plný nejistot. Obecně platí, že zvýšení dodávek, jak tvrdí ministři Ruska a Saúdské Arábie, by mělo přijít na domácí trh aliančních zemí díky sezónnímu oživení poptávky.

Reklama: