Profesor Jan Keller: Za kreslení tykadel basa, za výzvy k podřezání prezidenta nic?

OSTRAVA | Sociolog a bývalý europoslanec profesor Jan Keller okomentoval případ, kdy bývalý politik ODS nebude potrestán za výzvy k podřezávání nejvyšší ústavních činitelů republiky, píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Miloš Zeman ve výřezu a Jan Keller

Ostravský profesor sociologie Jan Keller ve svém komentáři pro portál Novinky.cz srovnal dva případy, píše Sputnik: „První, před deseti lety kreslil olomoucký řidič autobusu Roman Smetana politikům na plakáty tykadla a byl odsouzen k mnohatisícové pokutě a 100 dnům vězení. Druhý, dnes již bývalý politik ODS Martin Lang vyzýval k podřezání nejvyšších ústavních činitelů České republiky. V jeho případě se podle orgánů činných v trestním řízení nejedná o trestný čin.“

„Jaké plyne z obou příběhů poučení? Pokud by Roman Smetana tušil, jak to u nás chodí, nemaloval by tykadla, ale vyzval by rovnou k podřezání a vykrvení politiků, kteří mu nejsou sympatičtí. V tom případě by se mu podle všeho nic nestalo,“ uvedl Jan Keller.

Ocházení Miloše Zemana | reprodukovaný ořez fotografie
Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Profesor sociologie k tomu dále dodal: „Martin Lang se zachoval mnohem prozíravěji. Nedovolil si přimalovat žádnému z ústavních činitelů ani jediné tykadélko. Dobře věděl, že kriminál by ho neminul.“

„Jak konstatoval v případě bývalého olomouckého řidiče Nejvyšší soud, každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život),“ napsal bývalý europoslanec.

Podle jeho slov z výše uvedených případů pro občany České republiky vyplývá, jaké chování je nebezpečné a jaké ne: „Občané aspoň propříště vědí, že nikoli výzvy k zabíjení, ale kreslení tykadel může fatálně ohrozit zdraví a životy politiků,“ uzavřel Jan Keller svůj komentář.


Tykadla

profesor Jan Keller

Letos je to právě deset let, co olomoucký řidič autobusu Roman Smetana nakreslil politikům napříč spektrem na předvolebních plakátech tykadla. Občanská demokratická strana se tehdy cítila natolik pobouřena, že se jako jediná z poškozených stran účastnila trestního řízení.

loni šířil Martin Lang, tehdejší politik ODS a místní zastupitel v Jesenici u Prahy, prohlášení, v němž vyzýval k podřezání prezidenta republiky. Radu poslanců označil kvůli jejich hlasování v parlamentu za „proradná prasata, jež je dovoleno a nutné zabíjet”.

Řidič autobusu byl odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 15 667 Kč a ke sto dnům obecně prospěšných prací. Pokutu zaplatil, na práce odmítl nastoupit, byl proto odsouzen k trestu 100 dnů odnětí svobody nepodmíněně. Po třech týdnech skrývání se sám policii přihlásil a trest nastoupil.

Případ Martina Langa tak dramatický nebyl. Soudy již pravomocně rozhodly, že dotyčný nespáchal žádný trestný čin, a bývalý radní se nemusí obávat postihu. Proč byl vlastně vyloučen z ODS, není tedy zřejmé. Prezidentovi ani poslancům se omlouvat nehodlá.

Jaké plyne z obou příběhů poučení? Pokud by Roman Smetana tušil, jak to u nás chodí, nemaloval by tykadla, ale vyzval by rovnou k podřezání a vykrvení politiků, kteří mu nejsou sympatičtí. V tom případě by se mu podle všeho nic nestalo.

Martin Lang se zachoval mnohem prozíravěji. Nedovolil si přimalovat žádnému z ústavních činitelů ani jediné tykadélko. Dobře věděl, že kriminál by ho neminul.

Jak konstatoval v případě bývalého olomouckého řidiče Nejvyšší soud, „každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život)“.

Občané aspoň propříště vědí, že nikoli výzvy k zabíjení, ale kreslení tykadel může fatálně ohrozit zdraví a životy politiků.

Reklama: