Bělorusové volí prezidenta

MINSK | V Bělorusku se v neděli konají v pořadí šesté volby hlavy státu od roku 1991, kdy tato bývalá sovětská republika získala nezávislost. Informuje TASR na webu Teraz.

Ilustrační snímek

Ve volbách kandidují současný prezident Alexandr Grigorjevič Lukašenko, jeho největší rivalka Svitlana Cichanovska, předseda Běloruské sociálnědemokratické strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyně běloruského parlamentu Hanna Kanapacka a spolupředseda hnutí Mluv pravdu Andrej Dzmitryjev.

Volební komise jako kandidáty voleb nezaregistrovala bývalého bankéře Viktar Babaryku a někdejšího diplomata Valeryja Capkalu. Zatímco Babaryku krátce po oznámení, že se chce ucházet o post hlavy státu, začali vyšetřovat pro údajné finanční machinace a korupci a momentálně je ve vyšetřovací vazbě, Capkala is dětmi v obavě o svou a jejich bezpečnost nedávno z Běloruska ujel.

Poprvé v moderních dějinách Běloruska se volby uskuteční bez účasti širokého spektra mezinárodních pozorovatelů, upozornila ruská agentura TASS.

Právo na účast na prezidentských volbách má asi 6,8 milionu běloruských občanů. Volební místnosti budou otevřeny od 08.00 h do 20:00 místního času (07.00 h – 19:00 SELČ). Prezidentské volby se považují za platné, pokud se hlasování zúčastnila více než polovina občanů. Prezident je řádně zvolen, pokud za něj hlasovala více než polovina zúčastněných voličů.

Reklama: