Vzplane v Bělorusku revoluce po prezidentských volbách, které opozice neuznala?

MINSK | Na křižovatce ulic Mašerova a Storožovskaja došlo k několika výbuchům, možná šlo o explozi zábleskových granátů, po níž nad místem stoupl kouř. Demonstrace proti výsledku prezidentských voleb trvaly až do hluboké noci. Celkem došlo k několika výbuchům. Na místě dříve došlo ke střetům mezi demonstranty a těžkooděnci. Píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Opozice neuznává volební vítězství dosavadního běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Protestující vyšli do ulic Minsku a řady dalších měst. V Minsku, Brestu, Vitebsku a dalších městech došlo k masovému zatýkání.

Policie nasadila proti demonstrantům slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla. Mezi protestujícími jsou i zranění. Zranění utrpěl i reportér agentury AP. Na místě zasahovala ambulance. Podle zpravodaje Sputniku demonstrující na Náměstí vítězství v centru Minsku házeli na bezpečnostní síly světlice. Dále se snažili postavit i barikády pomocí popelnic.

Běloruské ministerstvo vnitra pozdě večer oznámilo, že situaci v Minsku a dalších městech má zcela pod kontrolou. V resortu dále uvedli, že se internetem šíří množství falešných informací o událostech v zemi. Hlavní ulice hlavního města jsou uzavřené.

Štáb opoziční kandidátky Světlany Tichanovské se domnívá, že volby názorně ukázaly nástup politické krize v Bělorusku. Štáb Tichanovské vyzval silové složky, aby bránily mírové demonstrace a neporušovaly běloruské zákony: „Jsme mírumilovní lidé, neprovokujeme a postupujeme v rámci zákona. Máme ústavní právo na pokojný protest,“ uvedla zástupkyně kandidátky Olga Kovaľkovová.

„Chci požádat milice a armádu, aby pamatovaly, že jsou součástí národa,“ stojí na jejím Telegramu. „Vím, že se Bělorusové zítra vzbudí v nové zemi a doufám, že zítra nás čekají pouze dobré zprávy. Prosím, zastavte násilí. Především důstojníci, já vím, že to můžete učinit,“ prohlásila dále.

Před první hodinou ráno SEČ štáb Tichonovské oznámil, že se zabarikádoval. Zástupci političky uvedli, že se obávají zadržování ze strany policistů.

Podle oficiálních předběžných výsledků současný prezident Lukašenko volby drtivě vyhrál. Podle průzkumů získal 79,7 % hlasů, zatímco jeho hlavní soupeřka Světlana Tichanovskaja 6,8 %. Stoupenci opozice výsledky voleb neuznávají.

Podle výsledků alternativního sčítání, které provedla opozice, Tichanovskaja získala přes 80 % hlasů. Kandidátka hodlá v souvislosti s výsledkem voleb podávat stížnost k soudu. Po první hodině ráno se lidé v centru Minsku začali rozcházet.

Reklama: