Lukašenko: Protesty byly řízeny z Česka

Protesty byly řízeny z Česka, prohlásil Lukašenko. Opozice hrozí dalšími demonstracemi a požaduje mírové předání moci, píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Alexandr Grigorjevič Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že opoziční demonstrace byly řízeny z Velké Británie, Česka a Polska. Zaregistrovali jsme telefonní rozhovory ze zahraničí, prohlásil Lukašenko.

Vzplane v Bělorusku revoluce po prezidentských volbách, které opozice neuznala? Na křižovatce ulic Mašerova a Storožovskaja došlo k několika výbuchům, možná šlo o explozi zábleskových granátů, po níž nad místem stoupl kouř. Demonstrace proti výsledku prezidentských voleb trvaly až do hluboké noci. Celkem došlo k několika výbuchům. Na místě dříve došlo ke střetům mezi demonstranty a těžkooděnci.

Běloruské orgány začaly trestně stíhat účastníky nepovolených protestů v zemi. Demonstranty obviňují z masových nepokojů a použití násilí proti příslušníkům milic. V pondělí to oznámil šéf vyšetřovacího výboru Ivan Noskevič.

Noskevič uvedl, že bezpečnostní složky zadržely protestanty v Minsku a dalších městech. Při protestech byly zraněny desítky příslušníků milic. Obviněným hrozí osm až 15 let za mřížemi.

Podle slov ochránců za lidská práva bylo během nepokojů v Minsku zraněno několik lidí a jeden člověk dokonce zemřel. Informuje o tom běloruské Centrum obrany lidských práv Viasna. Ministerstvo vnitra Běloruska však tyto informace o oběti popírá.

Centrum obrany lidských práv Viasna uvádí, že během nedovolených protestů v Bělorusku bylo v neděli zadrženo nejméně 213 osob.

„Ke dni 10. srpna v 10 hod je Viasně známo, že v Bělorusku bylo dne 9. srpna zadrženo nejméně 213 osob,“ uvedla organizace ve svém prohlášení, které zveřejnila na svém účtu na Telegramu.

Reklama: