Druhý blok JE Temelín obnovil výrobu elektřiny

TEMELÍN | V neděli odpoledne začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři jej plánovaně odstavili kvůli výměně paliva 12. června. Odstávka trvala 58 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.

JE Temelín | repro: cez.cz

Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Energetiky teď čekají testy na osmdesáti procentech, kterými ověřují rozložení jeho výkonu. Pozorně sledují i další technologii, například nové separátory, které po dvaceti letech provozu v rámci modernizace ve spolupráci se Škoda JS vyměnili.

„Šlo o velmi náročnou investiční akci, která zahrnovala 488 dílčích činností. S ohledem na rozměry byly náročné vlastní manipulace i následné napojení na okolní technologii. Zařízení jsme si ověřili sérií zkoušek před připojením bloku,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Od nových separátorů, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a následně ji přihřívají, si společnost ČEZ slibuje zvýšení výkonu o jednotky MWe navíc s přínosem pro životní prostředí.

„Řádově by mělo jít o úsporu jednotek tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Zcela konkrétní ale budeme až po garančních měřeních, které nás čeká po několika týdnech provozu druhého temelínského bloku,“ doplnil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Během odstávky energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. Důležité pro celkovou délku odstávky byly kontroly bezpečnostních systémů. Do skladu v areálu elektrárny umístili tři kontejnery s použitým palivem. V rámci modernizace elektrárny provedli 55 investičních akcí. I s dodavateli se na odstávce podílela tisícovka pracovníků.

Reklama: