Předseda Si Ťin-pching vyzval Číňany, aby šetřili s jídlem

PEKING | Čínský předseda Si Ťin-pching vyzval spoluobčany, aby přestali plýtvat potravinami, oznámila agentura Sin-chua. Píše zpravodajský server světová agentury rozhlasu Sputnik, který je z rodiny zpravodajských agentur Rusko dnes.

Si Ťin-pching

Prohlásil, že plýtvání potravinami ho děsí a rozčiluje. Podle jeho slov i přesto, že produkce obilí rok od roku roste, je třeba si vždy uvědomovat rizika v oblasti potravinové bezpečnosti a že následky pandemie se staly pro Čínu poplašným signálem.

„Je nutné upevnit zákonodárství, zesílit dohled, podniknout účinná opatření, vytvořit dlouhodobý mechanismus a rozhodně zamezovat zbytečnému plýtvání potravinami. Je třeba krok za krokem zesilovat propagandu a osvětu, efektivně vštěpovat lidem zvyky střídmosti a šetrnosti ve výživě, vytvářet ve společnosti ovzduší studu za plýtvání potravinami a hrdosti na šetření,“ prohlásil Si Ťin-pching.

Agentura podotýká, že čínský předák vždy věnoval zvýšenou pozornost potravinové bezpečnosti a vyzýval k boji s marnotratností, která měla být nahrazena šetrností a hospodárností. Nejednou trval na nutnosti přestat s plýtváním potravinami a snížit objem potravinového odpadu.

Zdůrazňuje se, že Si Ťin-pching už od roku 2013 dává pravidelně důležité pokyny k přísnému šetření a zamezování marnotratnosti, mj. věnoval zvláštní pozornost řešení problému nedostatečného informování dětí o nutnosti šetrného vztahu k potravinám. Nehledě na opatření podnikaná na různé úrovni však fenomén zbytečného plýtvání jídlem stále ještě existuje na mnoha místech.

Reklama: