Vladimir Vladimirovič Putin informoval o první registraci vakcíny proti koronaviru v Rusku

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin informoval o první registraci vakcíny proti koronaviru v Ruské federaci. Ruské ministerstvo zdravotnictví tak zaregistrovalo první vakcínu proti koronaviru na světě. Jde o vakcínu z Národního výzkumného centra N. F. Gamaleje.

Vladimir Vladimirovič Putin přichází

„Pokud vím, tak dnes ráno byla zaregistrována první vakcína na světě proti novému koronaviru,“ uvedl Putin na setkání s členy vlády, kterého cituje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Požádal ministra zdravotnictví Michaila Alexandroviče Muraška, aby o tom více informoval. „I když vím, že funguje dost efektivně, vytváří odolnou imunitu, tak opakuji, že vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ poznamenal ruský prezident. Ten taktéž dodal, že jeho dcera se nechala touto vakcínou naočkovat.

„Jedna z mých dcer se nechala naočkovat. V tomto smyslu se tak podílela na experimentu. Po první dávce měla teplotu 38 stupňů, další den pak 37 a něco, to je všechno,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Ministr zdravotnictví konstatoval, že u vakcíny proti koronaviru budou i nadále probíhat klinická testování, kterých se účastní tisíce lidí. K tomu dodal, že Rusko je v podstatě první zemí, která zaregistrovala vakcínu proti novému koronaviru.

„Děkuji každému, kdo pracoval na první vakcíně proti koronaviru. Jedná se o velmi důležitý krok pro celý svět,“ uvedl ruský prezident.

K nové vakcíně řekl několik slov i ruský ministr zdravotnictví Michail Alexadrovič Muraško. „Podle výsledků prokázala vakcína vysokou bezpečnost a účinnost. U všech dobrovolníků se vyvinuly vysoké stupně protilátek covidu-19, přitom nikdo z nich nevykazoval závažné komplikace imunizace. Podle výsledků expertízy a údajů z klinických studií dospěli odborníci ministerstva zdravotnictví k tomu, že bylo dnes přijato rozhodnutí o státní registraci vakcíny proti novému typu koronaviru, která byla vyvinuta Gamalejovým centrem,“ uvedl Muraško, Michail Alexadrovič na setkání ruského prezidenta s kabinetem.

Vladimir Vladimirovič Putin zase doufá, že i další země, stejně jako Rusko, vyvinou vakcínu proti koronaviru. „U nás došlo k první registraci. Doufám, že i u našich kolegů za hranicemi bude práce postupovat vpřed a na trhu, na světovém trhu léčivých přípravků a vakcín se objeví dostatečné množství léčiv,“ uvedl.

„Doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci zahájit hromadnou výrobu, co je důležité – hromadnou výrobu tohoto preparátu. Aby každý, kdo chce, a to musí být samozřejmě dobrovolné, již jsem to několikrát říkal, že všichni, kteří chtějí, pak mohou využít práce a úspěchů našich specialistů, našich vědců,“ uvedl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Kromě toho i poblahopřál všem, kteří pracovali na výrobě vakcíny a dosáhli výsledku. Poznamenal, že práce na vytváření vakcíny v Rusku pokračují a popřál všem hodně úspěchů: „To hlavní je samozřejmě to, abychom v budoucnu mohli zajistit bezpodmínečnou bezpečnost této vakcíny a její účinnost. Doufám, že tomu i tak bude,“ dodal.

Již dříve ruský ministr zdravotnictví Michail Alexadrovič Muraško uvedl: „Hromadné očkování by v Rusku mělo začít v říjnu“ s tím, že všechny náklady budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Reklama: