Čínská média: Rusko-Čínská vojenská cvičení se uskuteční po celém světě

PEKING | Čínská média komentují velmi aktivní navázání spolupráce s Ruskou federací v rámci vojenské spolupráce, kdy předkládají, že v rámci pacifické oblasti by rusko-čínská spolupráce měla konkurovat japonsko-americké vojenské spolupráci. Ovšem televizní kanál RT také informoval, že v tomto týdnu byly spatřeny dvě čínské válečné lodě, které v pluly do Černého moře a měli kotvit v ruských přístavech, kdy pak se vydaly na společné cvičení s ruským námořnictvem do Středozemního moře.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Společné cvičení v rámci evropských vod pro RT potvrdil čínskéhý ministr obrany Geng Yanshenga:  „Cílem je prohloubit praktickou spolupráci mezi oběma zeměmi a zvýšit schopnost našich námořních sil, jako i  společně řešit hrozby námořní bezpečnosti.“

Své prohlášení diplomaticky uzavřel: „Toto cvičení není zamířené proti žádné třetí straně a nemá nic společného s regionální situací.“

Čína by si přála obdobu Severoatlantické aliance s Ruskem

Očekává se, že během návštěvy čínského prezidenta v Moskvě se Rusko a Čína dohodnou na vytvoření silné vazby ve vojenském průmyslu, kdy tím rozšíří své strategické partnerství pro skutečné vytvoření aliance, píše South China Morning Post.

Podle agentury RIA Novosti Čína předpokládá, že by to byl adekvátní krok na japonsko-americké spojenectví v oblasti čínských zájmů.

Čína jako ekonomická a vojenská velmoc?

Čínská lidová republika a Ruská federace díky tlaku Spojených států na Rusko zintenzivnily svou spolupráci, kdy ruská strana bude čínské dodávat strategické energetické suroviny, budou spolupracovat na vývoji vojenské techniky a ekonomickém rozvoji.

Čína také doufá, že spolupráci s Ruskem získá nejnovější zbraně, což jí dovolí postavení vojenské velmoci na úrovni Spojených států a Ruska. Ekonomickou velmocí již Čína je. Dohnala HDP spojených států, kdy o statistickou odchylku i předehnala. V následných letech se předpokládá další čínský růst a americká stagnace.

Reklama: